Një zëdhënës i ministrisë së mbrojtjes në Berlin ka thënë se Ukraina i ka kërkuar Gjermanisë që ta furnizojë atë me raketa lundrimi Taurus.

Nëse e bën këtë furnizim, Gjermania do të ndiqte hapat e Britanisë së Madhe, e cila u bë vendi i parë që i dha publikisht Kievit raketa lundrimi me rreze të gjatë në fillim të këtij muaji, shkruan Sky News.

Ndryshe, Ukraina ka kërkuar prej muajsh për këto lloj armësh, por mbështetja nga aleatët perëndimorë është fokusuar në armët me rreze më të shkurtër.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Macron i trembet humbjes së shumicës parlamentare

Nëse Macron të dielën (19.06) e humb shumicën absolute, atëherë ai duhet…

Serwer: Serbia ‘kukull’ e Rusisë në Ballkan, Washingtoni e Brukseli të zgjohen para këtij realiteti

Profesori amerikan, Daniel Serwer thotë se reciprociteti me targa është vendim i…

Pse Amerika është kundër pasaportës së vaksinimit?

Tifozët janë të kënaqur që më në fund po kthehen në stadiumin…

Një agjent i Shërbimit Ushtarak të Inteligjencës ruse pjesë e operacionit në Cetinje të Malit të Zi

Në ngjarjet midis 4 dhe 5 shtatorit të ndodhura në Mal të…

Protestuesit e zemëruar përleshen me policinë në Britani

Qindra protestues të zemëruar u përlplasën këtë të shtunë me policinë britanike.…