Këshilltari i presidentit ukrainas Volodymyr Zelnsky, ka njoftuar se ushtria ukrainase ka filluar një kundërsulm ndaj ushtrisë ruse – duke ndryshuar në mënyrë radikale pozicionin e tyre.

Forcat ukrainase kanë shkatërruar aeroplanët luftarakë rusë dhe kanë shpërthyer në ajër shumë raketa – derisa ka pasur shpërthime të fuqishme ku ishin të përfshirë trupat ruse.

Mykhailo Podoliak ka shkruar se Twitter se ajo çfarë është e rëndësishme tani, përpos kundërsulmit ukrainas mbi trupat ruse, është se gazetarët rusë po braktisin televizione ku ata kishin punuar si shenjë proteste për luftën e filluar nga Putini.

Ai gjithashtu theksoi se Rusia po tenton të gjej njerëz në vendet e saj aleate – që do të mund të shkonin në Ukrainë për të luftuar për Putinin.

Podolyak është një prej negociatorëve në bisedimet për paqe që po ndodhin mes Ukrainës dhe Rusisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

VIDEO / Rrahje me grushte mes deputetëve në parlamentin e Turqisë

Dhjetëra deputetë të partisë së presidentit Recep Tayyip Erdogan dhe të Partisë…

Samiti i radhës i Procesit të Berlinit më 3 nëntor, synohet ujdia për tregun e përbashkët rajonal

Samiti i radhës i Procesit të Berlinit do të mbahet më 3…

Zelensky: E kemi pastruar plotësisht nga rusët qytetin Lyman

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, ka deklaruar se qyteti Lyman në lindje të…

Një tjetër qendër tregtare ruse përfshihet nga zjarri, tani një e tillë afër Moskës

Një tjetër qendër tregtare ruse është përfshirë nga zjarri dhe kësaj radhe…

Gjermania rrit ndihmën ushtarake në 2 miliardë Euro për Ukrainën

Qeveria gjermane i përgjigjet thirrjeve të Kievit për më shumë armatime Qeveria…