Ukraina do të pajiset me armatimet më të sofistikuara që nga fillimi i luftës, pasi Danimarka deklaroi se do të dërgojë drejt saj raketat Harpoon kundër anijeve të luftimit dhe platformat nga ato lëshohen.

Armët mund të përdoren për të larguar marinën ruse nga portet e Detit të Zi për të lejuar rifillimin e eksporteve të grurit dhe produkteve bujqësore.

Ukraina ka kërkuar armë më të avancuara si mbrojtje ajrore, raketa kundër anijeve me rreze të gjatë veprimi, por deri më tani pjesa më e madhe e ndihmës ka qenë në sistemet me rreze të shkurtër veprimi, si armët antitank Javelin dhe artileri.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha se ai ishte mirënjohës ndaj Danimarkës për furnizimin e armëve për të ndihmuar Ukrainën të mbrojë bregdetin e saj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zelensky do bënte lëshime, NATO: Vendet aleate s’do e pranonin aneksimin e Krimesë nga Rusia

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka reaguar pas deklaratës së…

Shpërthim në një fabrikë në Itali, disa të vdekur

Një shpërthim në një fabrikë u regjistrua këtë të hënë në Casalbordino,…

Joshua zbulon se çfarë i pëshpëriti në vesh Ruizit në ring

Anthony Joshua ka treguar se i kishte thënë Andy Ruizit të mos…

Incident i armatosur në Shkup, plagoset një person

Një person është lënduar në një incident të armatosur që ka ndodhur…

Qindra të arrestuar për korrupsion në Arabinë Saudite

Në kuadër të gjykimeve për korrupsion në Arabinë Saudite u arrestuan 207…