Ukraina do të jetë në gjendje të eksportojë energji elektrike për herë të parë në gjashtë muaj pasi infrastruktura e saj energjetike po rimëkëmbet pas muajve të tërë të sulmeve të përsëritura ruse.

Rusia filloi sulmin e saj të gjatë dhe të qëllimshëm ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës tetorin e kaluar.

Këto sulme çuan në ndërprerje të energjisë elektrike dhe ndërprerje të planifikuara, duke i lënë qytetet dhe qytetet në errësirë gjatë dimrit.

Ukraina u detyrua të ndalonte eksportet e energjisë elektrike – por tani do të jetë në gjendje të shesë përsëri energjinë e tepërt.

Ministri i Energjisë Herman Halushchenko nënshkroi një urdhër ekzekutiv që autorizon eksportet, megjithëse klientët vendas do të jenë prioritet.

Ai tha se sistemi kishte prodhuar kapacitet shtesë për gati dy muaj dhe se ukrainasit nuk po përballeshin me kufizime.

“Dimri më i vështirë ka kaluar”, tha Halushchenko të premten. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kosova ka strehuar 467 afganë deri tani, kërkohet përkrahja e organizatave ndërkombëtare

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka ftuar në një takim…

Këshilltari i presidentes Osmani: Serbia po kërcënon me agresion kundër Kosovës

Shefi i kabinetit të presidentes Vjosa Osmani, Blerim Vela, ka reaguar pas…

Kurti: Vuçiq ka shumë inat dhe vrer, s’i kontribuon qetësimit të situatës

Kryeministri Albin Kurti ka folur mbi deklaratat e presidentin serb Aleksandar Vuçiq,…

Qeveria e re e Malit të Zi/ Dritan Abazoviç: Nuk jam as serb, as malazez

Kreu i koalicionit “E bardha në të zezë”, Dritan Abazoviç deklaroi në…

Ukraina do të forcojë mbrojtjen kufitare me Bjellorusinë teksa Putin takohet me Lukashenkon

Ukraina po forcon mbrojtjen e kufirit të saj me Bjellorusinë nga frika…