Ukraina po forcon mbrojtjen e kufirit të saj me Bjellorusinë nga frika se Rusia mund të jetë duke përgatitur një sulm të ri, ka thënë një zyrtar qeveritar.

Zëvendësministri i Brendshëm, Yevhen Yenin, tha për BBC se Ukraina do të forcojë kufirin me Bjellorusinë me forca të armatosura dhe municione.

Lajmi erdhi teksa Vladimir Putin udhëtoi për në Minsk për të takuar presidentin bjellorus Aleksandër Lukashenko.

Bjellorusia ndan një kufi me Rusinë dhe Ukrainën. Presidenti rus më vonë urdhëroi për forcimin e kufijve të Rusisë dhe të kontrollit social brenda Rusisë, shkruan BBC.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rusia po përdor mercenarët për të përforcuar vijat e frontit në Ukrainë, thotë Britania e Madhe

Inteligjenca ushtarake britanike tha të hënën se Rusia ka përdorur kontraktorin ushtarak…

Rrugëtimi ‘më jetëshkurtër’ si kryeministre e Britanisë së Madhe – si ndodhi ‘ngritja dhe rënia’ e Liz Truss?

Vetëm 45 ditë pasi u bë kryeministre, Liz Truss ka njoftuar se…

Seance e re për rastin “Target Fortesa”, duhet të dëshmojë kryeministri Zaev

Në Gjykatën Themelore Penale në Shkup për sot është caktuar seancë e…

Zelensky thotë se 100 ukrainas vdesin në çdo ditë lufte

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka deklaruar se gjatë ditës vdesin nga 100…

Vritet truproja e mbretit të Arabisë Saudite, Salman bin Abdulaziz Al Saud

Televizioni shtetëror në Arabinë Saudite ka lajmëruar se një nga truprojet kryesore…