Ministria e Jashtme e Ukrainës ka akuzuar ushtarët rusë për rrëmbimin e kryetarit të qytetit juglindor të Melitopolit.

Zyrtarët thanë se trupat ruse rrëmbyen kryebashkiakun Ivan Fedorov, të premten pasdite, pasi e akuzuan atë në mënyrë të rreme për terrorizëm, shkruan BBC.

“Rrëmbimi i kryebashkiakut të Melitopolit është klasifikuar si një krim lufte, sipas Konventave të Gjenevës dhe Protokollit Shtesë, të cilat ndalojnë marrjen e pengjeve civile gjatë luftës”, tha Ministria e Jashtme e Ukrainës në një deklaratë.

Melitopol ra në duart e trupave ruse pothuajse dy javë më parë dhe Fedorov i tha BBC-së të mërkurën se banorët “nuk po bashkëpunojnë me rusët në asnjë mënyrë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kryeministri bullgar pritet me pankartë fyese në Maqedoninë e Veriut

Kryetari i partisë “E Majta” Dimitar Apasiev njofton se partia e tij…

Shpërthim i madh pranë konviktit të studentëve në Zagreb

Një shpërthim i madh është dëgjuar pranë konviktit të studentëve, Stjepan Radiq,…

Shqetësohen banorët, xhandarmeria serbe futet në territorin e Kosovës

Banorët e fshatit Karaçevë të Kamenicës janë shprehur tejet të brengosur, për…

“Defender 21”/Nis sot stërvitja më e madhe ushtarake në Ballkanin Perëndimor, mbërrin në Durrës anija e SHBA-së

Stërvitja më e madhe ushtarake në Ballkanin Perëndimor ka nisur sot me…

Sindromi Havana – policia në Berlin po heton rastet në Ambasadën amerikane

Policia në Berlin të Gjermanisë ka filluar hetimet pasi stafi në ambasadën…