Është shqetësues fakti që presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, po shpik ndarjen e tri komunave të Sanxhakut, ku boshnjakët janë shumicë, është shprehur në konferencën e sotme për media, kryetari i SDA Sanxhakut, Sulejman Uglanin.

– Ai e krahason këtë me 64 komuna serbe në Bosnje dhe Hercegovinë, ku forcat e armatosura serbe kryen gjenocid ndaj boshnjakëve. Vuçiq mohon gjenocidin në Srebrenicë dhe përvetëson përfitimin politik të arritur nga ai gjenocid – tha Ugljanin.

Ai iu referua edhe marrëveshjes së koalicionit mes tij dhe Partisë për Drejtësi dhe Pajtim (SPP), të lidhur gjatë thirrjen e mbledhjes së re të Asamblesë Kombëtare të Boshnjakëve (BNV). Ai theksoi se marrëveshja i ktheu “dinjitetin popullit boshnjak në Sanxhak” dhe se ka ende pasoja të “mosbashkëpunimit afatgjatë” midis dy palëve.

“Me nënshkrimin e marrëveshjes, megjithatë, ne arritëm legjitimitet politik në Sanxhak, me mbi 60 për qind të mbështetjes së elektoratit boshnjak”, theksoi Ugljanin dhe theksoi se këto dy parti, me paraqitjen e tyre të përbashkët në Tutin, kanë një shumicë bindëse për formimin e pushtetit vendor.

Ai pret që SDA dhe SPP të kenë 5 deputetë në zgjedhjet parlamentare.

Në parlamentin republikan edhe tani të dyja partitë kanë nga 5 deputetë – 2 SDA dhe 3 SPP, por funksionojnë në dy grupe të veçanta parlamentare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Pasivizimi i adresave të shqiptarëve në Luginë – qytetarët tash e tuje mund të ankohen edhe përmes platformës digjitale

Qytetarët e Luginës së Preshevës, nga tash e tutje do të ketë…

Nicola Sturgeon jep dorëheqjen si kryeministre e Skocisë

Nicola Sturgeon do të japë dorëheqjen si kryeministraj e Skocisë pas më…

Osmani e Kurti e Gërvalla i kërkojnë kryeminsitrit grek njohjen e Kosovës dhe përkrahje për liberalizim të vizave

Krerët e Republikës së Kosovës, presidentja Vjosa Osmani, kryeministri Albin Kurti dhe…

Kurti: BE t’ia mbledhë betë Serbisë e Vuçiqit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi të martën se ujdia e arritur…

Osmani e Kurti homazhe në Prekaz: Përulemi para atyre që sakrifikuan për liri, pavarësi e bashkim

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani e shoqëruar nga kryeministri Albin Kurti, dhe…