Faqet e internetit të Ukrainës janë nën sulm të vazhdueshëm nga hakerat rusë dhe fokusi është në faqet e lidhura me Qeverinë e Ukrainës.

Në lidhje me njoftimin në Twitter, Shërbimi Shtetëror për Komunikime Speciale dhe Mbrojtjen e Informacionit tha se “hakerët rusë po sulmojnë vazhdimisht burimet e informacionit ukrainas”.

Agjencia tha se faqet që i përkisnin presidencës, parlamentit, qeverisë, ministrisë së mbrojtjes dhe ministrisë së brendshme ishin ndër ato të prekura nga mohimi i shpërndarë i shërbimit (DDoS), por deri më tani kishin arritur t’i rezistojnë sulmeve.

“Do të durojmë! Në fushëbetejë dhe në hapësirën kibernetike!”, kanë shkruar ata.

Sulmet DDoS janë aktive edhe në faqet ruse, dhe ato po sulmohen nga hakerët ukrainas nëntokë me qëllim që të ndihmojnë ushtrinë ukrainase përmes spiunazhit kibernetik.

Qendra Kombëtare e Koordinimit të Rusisë për Incidentet Kompjuterike tha të premten se kishte pasur “sulme masive kompjuterike” ndaj burimeve ruse të informacionit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Policia aksion në Brigadën maqedonase-kosovare, arrestohet 28-vjeçari

Sot, policët e Sektorit të Punëve të Brendshme Shkup, në rrugën “Brigada…

‘Vihet në kontroll virusi’, Danimarka heq masat anti-COVID-19

Pandemia e koronavirusit në Danimarkë është tërësisht nën kontroll dhe për këtë…

BE sanksione 31 zyrtarëve Bjellorus, ‘shpëton’ Lukashenko

Bashkimi Evropian synon të vendosë sanksione ekonomike ndaj 31 zyrtarëve të lartë…

SHBA nis hetimet, dy raste me sindromën misterioze në Shtëpinë e Bardhë

Shumë afër presidentit Joe Biden, dy incidente misterioze kanë shqetësuar zyrtarët e…

Presidenti i Kroacisë e quan Vuçiqin nxitës të luftës, Vulini kërcen për ta mbrojtur

Presidenti i Kroacisë, Zoran Milanoviq dje, duke iu referuar zgjerimit të Bashkimit…