Në Madrid, disa nga liderët botërorë që marrin pjesë në një samit të NATO-s kanë folur për luftën dhe synimin e Perëndimit për të vazhduar mbështetjen e Ukrainës.

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez, mikpritës i samitit, thotë se Rusia do të identifikohet si “kërcënimi kryesor” i aleancës ushtarake në konceptin e saj të ri strategjik, në krahasim me një partner strategjik më parë.

“Ne po i dërgojmë një mesazh të fortë Putinit”, shtoi ai, “Ju nuk do të fitoni”.

Ndërkohë, Olaf Scholz, kancelari gjerman, thotë se NATO do të vazhdojë të furnizojë Ukrainën me armë “për aq kohë sa të jetë e nevojshme”.

“Është mirë që vendet e mbledhura këtu, dhe shumë të tjerë gjithashtu të japin kontributet e tyre në mënyrë që Ukraina të mund të mbrohet, duke ofruar mjete financiare, ndihmë humanitare, por edhe duke siguruar armët që u duhen urgjentisht Ukrainës”, tha ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Sinani: Imer Selmani është filomaqedon

Pjesëmarja e Imer Selmanit në tubimin e Stevo Pendarovksit dhe kërkimi i…

BE vendos afat për zgjidhjen e kontestit në mes Shkupit dhe Sofjes

Bashkimi Evropian thekson se nëse kontesti në mes Shkupit dhe Sofjes nuk…

Shpërndahet Parlamenti i Bullgarisë

Presidenti bullgar Rumen Radev dekretoi të hënën shpërndarjen e Asamblesë Kombëtare të…

Më 14 shtator seanca e radhës ndaj Thaçit, Veselit, Krasniqit dhe Selimit

Gjykata Speciale ka caktuar seancën e radhës përgatitore në çështjen kundër Hashim…

Abazoviq: Ne ofrojmë një qeveri të pakicës, për të zhbllokuar rrugën drejt BE-së

Lideri i Lëvizjes Qytetare URA dhe zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan…