Shtetet e Bashkuara vendosën të enjten sanksione të reja ndaj Rusisë lidhur me agresionin e saj në Ukrainë. Departamenti i Thesarit njoftoi se mes subjekteve ndaj të cilëve rëndojnë sanksione janë dhjetëra kompani që operojnë në fushën e mbrojtjes, 328 anëtarë të organit legjislativ rus, Dumës ruse, si dhe ndaj shefit ekzekutiv të bankës shtetërore ruse Sberbank.

Në një deklaratë të Departamentit amerikan të Thesarit thuhej se sanksione do të vendosen edhe ndaj transaksioneve ruse të lidhura me arin.

Duke njoftuar sanksionet Departamenti amerikan i Shtetit tha se Uashingtoni së bashku me partnerët dhe aleatët e tij do të vazhdojë të ndërmarrë veprime që synojnë të godasin Rusisë duke dëmtuar aftësitë e saj për t’u përfshirë në luftë dhe për të kryer agresion kundër Ukrainës apo vendeve të tjera.

“SHBA-të do të vazhdojmë të imponojmë kosto derisa Putini t’i japë fund luftës së paprovokuar kundër Ukrainës”, thuhej në deklaratë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kjo është data e rinisjes së Champions League

UEFA është e vendosur që pavarësisht situatës, t’i qojë deri në fund…

Tubim në mbështetje të agresionit rus, serbët vizatojnë shkronja “Z” në veturat e tyre

Serbët po vazhdojnë t’i japin përkrahje shtetit rus në agresionin e saj…

Greqia, në syrin e ciklonit

Greqia është përfshirë nga moti i keq gjatë këtyre dy ditëve, që…

Amerikani ka fituar deri më tani mijëra euro pasi raportoi makinat e ndezura pa shofer në New York

Disa po fitojnë shuma të mëdha parash duke raportuar automjete komerciale të…

Liderët e partive në takim për zgjedhje të parakohshme parlamentare

Organizimi i zgjedhjeve të parakohshme parlamentare do të jetë në fokus të…