Ministri i Jashtëm i Turqisë tha të enjten se Suedia dhe Finlanda nuk i kanë përmbushur ende të gjitha detyrimet në bazë të një marrëveshjeje që është me ofertat e tyre për t’u bashkuar në NATO, dhe se të dyja shtetet ende duhet të ndërmarrin hapa konkretë.

Mevlut Cavusoglu, duke folur së bashku me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, në Stamboll, tha gjithashtu se Turqia vuri re se qeveria e re e Suedisë ka një qasje vendimtare për përmbushjen e detyrimeve.

Suedia dhe Finlanda kanë nënshkruar një memorandum në qershor. Të dyja shtetet kërkuan të bashkohen në përgjigje të luftës së Rusisë në Ukrainë, por Turqia kërkoi garanci shtesë, duke përfshirë që ata të mos strehojnë militantët kurdë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Shpërthen një letër-bombë në ambasadën e saj në Madrid

Një letër-bombë shpërtheu në ambasadën e Ukrainës në Madrid të mërkurën, duke…

Facebook mbyll ‘Fabrikën ruse të Dezinformimit’ ndaj vaksinave kundër COVID-19

Facebook njofton se ka mbyllur një operacion të dezinformimit që përhapte lajme…

Aksion policorë në Haraçinë, arrestohen tetë persona

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski përmes profilit të tij në…

PDK së shpejti me kryesi të re – jashtë saj mund të mbesin disa zyrtarë të lartë

“Unë aspiroj ta ndërtoj një Kryesi të re, jo vetëm me njerëz…

MPB: 805 shkelje për mos-mbajtje të maskës mbrojtëse

Gjatë natës së kaluar në mbarë territorin e shtetit 213 personave iu…