Turqia ka në plan që të dërgojë forca ushtarake në Kosovë gjatë së dielës dhe të hënës si përgjigje për kërkesën e NATO-së për t’ju bashkuar KFOR-it në ruajtjen e paqes në Kosovë.

Ministria e Mbrojtjes e Turqisë ka lëshuar një qëndrim ku thërret për konstruktivitet dhe dialog për ta zgjidhur krizën në veri që sipas tyre rrezikon sigurinë dhe stabilitetin e rajonit.

“Një njësi e caktuar (batalion komandosh) është planfikkuar që të dërgohet në Kosovë në datat 4 dhe 5 qershor”, thuhet në njoftim, raporton Reuters.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Mogerini: Refuzimi i Shkupit dhe Tiranës është më shumë se shans i humbur, ai është gabim historik

Përfaqësuesja e lartë për Politikë të Jashtme të BE-së në largim, Federika…

Oficeri i ushtrisë ruse e pranon: Trupat tona torturuan tmerrësisht ukrainasit, i kërcënuan me përdhunim

Një ish-oficer i ushtrisë ruse ka bërë akuza për marrjen brutale në…

Greqia kërkon “shpjegim” nga Turqia rreth një harte që u shpërnda në mediat sociale

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, i ka bërë thirrje Turqisë që të…

Tërmet në Shqipëri

Shqipëria është goditur nga një tërmet. Sipas raportimeve epiqendra e këtij tërmeti…

Një mijë e 128 raste të reja me COVID-19

Një mijë e 128 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar gjatë…