Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka ofruar të ndërmjetësojë në ngecjen për një central bërthamor të pushtuar nga Rusia në Ukrainë, duke nxitur frikën për një katastrofë atomike.

Oferta e së shtunës erdhi disa orë përpara se mbikëqyrësi global i energjisë atomike të thoshte se centrali bërthamor i Ukrainës në Zaporizhzhia ishte shkëputur nga linja e fundit e mbetur e energjisë elektrike në rrjet dhe tani po mbështetej në një linjë rezervë, transmeton Telegrafi.

Mes alarmit në rritje për granatimet në zonën e centralit bërthamor më të madh të Evropës në javët e fundit, Ukraina tha të premten se kishte bombarduar një bazë ruse në qytetin aty pranë Enerhodar, duke shkatërruar tre sisteme artilerie si dhe një depo municioni.

Erdogan të shtunën i tha homologut të tij rus Vladimir Putin se “Turqia mund të luajë një rol lehtësues në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia, siç bënë në marrëveshjen e grurit”, tha presidenca turke.

Ukraina, një nga eksportuesit më të mëdhenj në botë për drithëra, u detyrua të ndalojë pothuajse të gjitha dërgesat pasi Rusia nisi pushtimin në fund të muajit shkurt, duke rritur frikën për një krizë globale ushqimore.

Eksportet e drithit nëpër portet e Detit të Zi rifilluan pasi Kievi dhe Moska në korrik nënshkruan një marrëveshje, me Kombet e Bashkuara dhe Turqinë që vepronin si garantues. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Disa nga të infektuarit me COVID-19 në Ferizaj janë punëtorë të Bondsteel-it

18 personat që mbrëmë dolën pozitiv për COVID-19 në Ferizaj, janë punëtorë…

Vritet një person në Pejë

Një person është vrarë nga të shtënat me armë zjarri në rrugën…

Negociatori ukrainas: Jemi të hapur ndaj një modeli ku nuk i bashkohemi NATO-s

Ukraina nuk do të bëjë kompromis për integritetin territorial në negociatat me…

KFOR-i në vend të kamionëve në Ujman

Në vend të kamionëve në Ujman tashmë janë vendosur KFOR-i. Protestuesit po…

Rusia kërcënon Lituaninë dhe BE-në për bllokadën e mallrave drejt enklavës ruse, Kaliningrad

Rusia ka paralajmëruar Lituaninë dhe Bashkimin Evropian se mund të marrë “masa…