Ministri i Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlut Çavasoglu, ka kërkuar nga SHBA-ja sistemin raketor “Patriot”, si mbështetje për luftën në provincën siriane Idlib.

Kështu u ka thënë gazetarëve Çavasoglu, në Doha të Katarit, pas takimit me Sekretarin e Shtetit të SHBA-së, Mike Pompeo.

Gjatë luftimeve të këtij muaji në veri-perëndim të Sirisë me ushtrinë e rregullt siriane, kanë humbur jetën 55 ushtarë turq, njofton Reuters.

Kryetari i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka kërcënuar se do të shtypë forcat siriane nëse nuk tërhiqen në pozicionet e definuara sipas marrëveshjes së arritur me ndërmjetësimin e Rusisë.

Më herët, forcat turke përmes një droni kanë shkatërruar sistemin rus “Pantsir S-1”, të cilin e përdorte ushtria siriane në Idlib, si kundërpërgjigje për vrasjen e 33 ushtarëve turq në këtë provincë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Papunësia problemi kryesor për të rinjtë në Maqedoninë e Veriut

Për 58.4% e të rinjve, papunësia është problemi kryesor me të cilën…

Petkoviq thotë se edhe sot iu ndalua hyrja në Kosovë

Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar…

Video që po trondit internetin: Putin ftoi Erdoganin në Siberi, pastaj filloi diçka që nuk pritej (VIDEO)

Një pjesë e bisedimeve midis presidentëve të Rusisë dhe Turqisë, Vladimir Putin…

Arrestohen nga policia dy persona nga Tetova

Pjestarët e policisë të SPB- Tetovë dje (02-mars) rreth orës 15.00, në…