Ministri i Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlut Çavasoglu, ka kërkuar nga SHBA-ja sistemin raketor “Patriot”, si mbështetje për luftën në provincën siriane Idlib.

Kështu u ka thënë gazetarëve Çavasoglu, në Doha të Katarit, pas takimit me Sekretarin e Shtetit të SHBA-së, Mike Pompeo.

Gjatë luftimeve të këtij muaji në veri-perëndim të Sirisë me ushtrinë e rregullt siriane, kanë humbur jetën 55 ushtarë turq, njofton Reuters.

Kryetari i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka kërcënuar se do të shtypë forcat siriane nëse nuk tërhiqen në pozicionet e definuara sipas marrëveshjes së arritur me ndërmjetësimin e Rusisë.

Më herët, forcat turke përmes një droni kanë shkatërruar sistemin rus “Pantsir S-1”, të cilin e përdorte ushtria siriane në Idlib, si kundërpërgjigje për vrasjen e 33 ushtarëve turq në këtë provincë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…