Turqia ka lëshuar një urdhër të ri arrestimi për një bos të dënuar të krimit, i cili iku nga ndjekja penale jashtë vendit dhe më pas filloi botimin e videove që pretendojnë krime të rënda të kryera nga aleatët e presidentit, Recep Tayyip Erdogan.

Zyra e kryeprokurorit publik në Ankara lëshoi urdhrin e arrestit për Sedat Peker ndërsa ai u përgatit të publikojë videon e tetë në YouTube, të cilat kanë marrë secila miliona shikime.

Anadolu, agjencia shtetërore e lajmeve, tha se Peker tani dyshohej gjithashtu për përfshirje në një grup terrorist të udhëhequr nga një predikues mysliman me bazë në SHBA, Fetullah Gulen të cilin Turqia e fajëson për një grusht shteti të dështuar në vitin 2016, raporton theguardian.

Akuzat që Peker ka ngritur ndaj aleatëve të Erdoganit, duke përfshirë një ish-kryeministër, zyrtarë të lartë dhe të afërmit e tyre, ndryshojnë nga korrupsioni dhe trafiku i drogës te përdhunimet dhe atentatet.

Videot janë përqendruar shumë tek ministri i brendshëm, Suleyman Soylu, për të cilin Peker pretendon se i kishte ofruar mbrojtje dhe më pas e informoi për akuzat e afërta, duke e lejuar të ikte jashtë vendit.

Peker, 49 vjeç, filloi regjistrimin e videove pasi policia i bastisi shtëpinë në muajin prill dhe dyshohet se i kishte keqtrajtuar familjen. Ai thotë se tani jeton në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Skandali politik i shkaktuar nga videot vjen në një kohë të papërshtatshme për Erdoganin, i cili po humbet terren në sondazhet e opinionit për shkak të një monedhe nënçmuese dhe inflacionit të arratisur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…