Gati 200 persona janë arrestuar për dyshime se ndërtimi i dobët i ndërtesave pas tërmetit katastrofik që goditi Turqinë në fillim të shkurtit, tha Ministria e Drejtësisë e Turqisë.

Rreth 50 mijë njerëz mbetën të vdekur në Turqi dhe Siri pas tërmetit që i goditi më 6 shkurt, shkruan CNN.

Ministria tha se 626 persona ishin “të dyshuar” pasi ndërtesat u shembën plotësisht ose u dëmtuan rëndë pas tërmeteve.

Disa nga të dyshuarit vdiqën në tërmet, ndërsa policia është ende në kërkim të të tjerëve.

Të shtunën, Ministri i Drejtësisë i Turqisë, Bekir Bozdag, tha se provat ishin mbledhur në mijëra ndërtesa.

Më shumë se 5,700 ndërtesa në Turqi janë shembur, sipas agjencisë së vendit për fatkeqësitë, dhe janë bërë pyetje në lidhje me integritetin e strukturave në disa zona të rajoneve të prekura.

“Gjëja që godet më së shumti është lloji i shembjeve – ajo që ne e quajmë shembja e petullave – që është lloji i shembjes që ne inxhinierëve nuk na pëlqen ta shohim,” tha Mustafa Erdik, një profesor i inxhinierisë së tërmeteve në Universitetin Bogaziçi në Stamboll.

“Në kolapse të tilla, është e vështirë – siç mund ta shihni – dhe shumë tragjike për të shpëtuar jetë. Kjo e bën shumë të vështirë funksionimin e ekipeve të kërkim-shpëtimit.”

Erdik tha gjithashtu për CNN se imazhet e shkatërrimit të gjerë dhe mbeturinave tregojnë “se ka cilësi shumë të ndryshueshme të projektimeve dhe ndërtimit”.

Ai thotë se lloji i dështimeve strukturore pas një tërmeti janë zakonisht shembje të pjesshme.

“Kolapset totale janë diçka që gjithmonë përpiqeni ta shmangni si në kode ashtu edhe në dizajnin aktual,” shtoi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Haxhiu: Nëse veç një anëtar i komisionit s’e kryen detyrën e tij, vetë e çoj në prokurori

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, në shqyrtimin e propozimit të Qeverisë së…

Momenti kur hajduti kapet mat nga kamerat e sigurisë duke vjedhur në një restoran në Shkup (VIDEO)

Një video është shpërndarë në Twitter në Hotelin “La Tana” në Shkup,…

“Civilët po vdesin, s’ka ujë, gaz e as ngrohje”, thotë kreu i rajonit të Chernihiv

Sulmet raketore ruse kanë shkaktuar dëme në veri dhe në jug të…

Ushtarët ukrainas do të fillojnë trajnimin për përdorimin e sistemit raketor Patriot në SHBA, gjatë javës së ardhshme

Trupat ukrainase do të duhej të fillonin trajnimin për përdorimin e sistemit…

Gjyqi për Zhan Mitrevin, më 28 shkurt

Për më 28 shkurt është caktuar seanca e parë gjyqësore për Zhan…