Zv/presidenti turk, Fuat Oktay, ka bërë të ditur se studimet e shtatë kandidatëve të vaksinave kundër koronavirusit të ri (COVID-19) të Turqisë po përparojnë, tre prej të cilave janë në fazën e provave njerëzore.

Gjatë vizitës së tij në Qendrën e Hulumtimeve Klinike, Zv/presidenti Oktay tha se po bëhet puna e nevojshme për të filluar prodhimin masiv.

Numri i rasteve ditore të koronavirusit në Turqi ka arritur shifrat më të larta deri më tani, respektivisht së fundmi u regjistruan mbi 55 mijë raste të reja.

Që kur fushata masive e vaksinimit filloi më 14 janar, deri më tani Turqia në mbarë vendin ka administruar mbi 18,3 milionë doza të vaksinës.

Që nga dhjetori i vitit 2019, pasi u shfaq për herë të parë në Wuhan të Kinës, në mbarë botën janë raportuar mbi 134 milionë raste, prej të cilëve mbi 2,9 milionë kanë ndërruar jetë, ndërsa mbi 76 milionë janë shëruar./AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Punonjësja në Poliklinikën Çair del pozitive ndaj koronavirusit, bëhet dezinfektimi i objektit

Një e punësuar në Poliklinikën Çair është e prekur nga koronavirusi dhe…

Johnson bisedoi me Zelenskyn për fazën e re të ndihmës ushtarake

Kryeministri britanik, Boris Johnson dhe presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy kanë folur për…

Sot pritet vendimi për Kumanovën, a do të shkojë në karantinë 14 ditëshe

Më kërkesë të Shtabit Komunal të Krizës – Kumanovë, sot do të…

Adem Zogjani dërgohet në Hagë

Adem Zogjani, ish-anëtar i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës,…

Pentagoni nis kërkimet për kurën e koronavirusit

Kërkimet në laboratorët e specializuar të ushtrisë amerikane Teksa koronavirusi po përhapet…