Zv/presidenti turk, Fuat Oktay, ka bërë të ditur se studimet e shtatë kandidatëve të vaksinave kundër koronavirusit të ri (COVID-19) të Turqisë po përparojnë, tre prej të cilave janë në fazën e provave njerëzore.

Gjatë vizitës së tij në Qendrën e Hulumtimeve Klinike, Zv/presidenti Oktay tha se po bëhet puna e nevojshme për të filluar prodhimin masiv.

Numri i rasteve ditore të koronavirusit në Turqi ka arritur shifrat më të larta deri më tani, respektivisht së fundmi u regjistruan mbi 55 mijë raste të reja.

Që kur fushata masive e vaksinimit filloi më 14 janar, deri më tani Turqia në mbarë vendin ka administruar mbi 18,3 milionë doza të vaksinës.

Që nga dhjetori i vitit 2019, pasi u shfaq për herë të parë në Wuhan të Kinës, në mbarë botën janë raportuar mbi 134 milionë raste, prej të cilëve mbi 2,9 milionë kanë ndërruar jetë, ndërsa mbi 76 milionë janë shëruar./AA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…