Drama nuk ka fund në Turqinë jugore dhe në veriperëndim të Sirisë, pasi dy javë pas tërmeteve më të forta prej 7.8 dhe 7.7 ballë të shkallës Rihter më 6 shkurt, të dy vendet u tronditën sërish nga një tërmet me magnitudë 6.4 dhe 5.8 të hënën, duke shkaktuar 11 viktima dhe qindra të plagosur. Përveç Turqisë dhe Sirisë, pasgoditjet e reja të fuqishme u ndjenë edhe në Liban, Izrael, Qipro, madje edhe në Egjipt. Pasgoditja e madhe ndodhi teksa njerëzit kishin hyrë në shtëpitë e tyre, të cilat pësuan dëmtime në tërmetin e madh të 6 shkurtit, për të marrë disa nga gjërat e tyre. Në Siri, rreth 470 persona të lënduar thuhet se kanë vizituar spitalet pas tërmeteve të së hënës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Castex: Po përballemi me një rifillim të epidemisë, por nuk duhet të alarmohemi

Kryeministri francez, Jean Castex theksoi sot për mikrofonin e “France Inter” se…

Edhe policë shqiptarë në mesin e të arrestuarëve në Tabanoc, ja nga janë

Në mesin e të arrestuarëve në vendkalimin kufitar Tabanoc ka edhe policë…

Policia konfiskon armë dhe municion në Tetovë

Një armë automatike, një pistoletë dhe municion janë gjetur në një shtëpi…

Ministrja gjermane e Drejtësisë: Nuk do të ketë vaksinim të përgjithshëm me detyrim

Numri në rritje i infeksioneve me korona ka ndezur një debat për…

Kosova shtrëngon masat kundër COVID-19, kthen në kufi dhjetëra qytetarë nga Shqipëria

Nga sot kanë hyrë në fuqi masat e reja shtrënguese për shkak…