Serbët po vazhdojnë t’i japin përkrahje shtetit rus në agresionin e saj në Ukrainë.

Qindra serbë janë tubuar sot në parkingun pranë Qendrës Sava dhe kanë valëvitur flamujt e Rusisë, Serbisë, të republikave të vetëshpallura të Luganskut dhe Donjeckut si dhe Rusisë cariste.

Shumë prej tyre, siç raporton nova.rs, kanë të vizatuar shkronjën “Z” në veturat e tyre, ashtu si edhe forcat ruse në Ukrainë.

Prania e policisë nuk është e dukshme dhe siç mësohet jozyrtarisht, plani është që kolona e automjeteve nga Beogradi i Ri të shkojë në Zemun, pastaj në presidencë në Kralja Milana, të bëjë një rreth në Slavija dhe më pas të kthehet te Beogradi i ri.

Deri më tani, nuk ka aktivistë apo qytetarë që protestojnë kundër sulmit rus në Ukrainë. Veturat kanë targa të ndryshme dhe qytetarë kanë ardhur nga e gjithë Serbia.

Në vend dëgjohej edhe muzika ruse dhe ky tubim u mbështet nga grupi i djathtë Patrol Popullore.

Kujtojmë se ditët e kaluara u njoftua se në të njëjtin parking do të mblidheshin njëkohësisht qytetarët që dënojnë sulmin e Rusisë ndaj Ukrainës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Gjykimi ndaj Gucatit e Haradinajt: Flet dëshmitarja për dokumentet e dorëzuara në OVL-UÇK

Po vazhdon edhe sot gjykimi ndaj ish krerëve të Organizatës së Veteranëve…

Anglia dhe BE thonë se sulmet ndaj civilëve në Ukrainë duhet të hetohen si krime lufte

Ministrja e Punëve të Jashtme të Britanisë së Madhe, Liz Truss, ka…

Të hënën fillon fushata, kandidatët firmosën kodeksin për zgjedhje korrekte

Tre kandidatët për president shteti, Blerim Reka, Gordana Siljanovska dhe Stevo Pendarovski,…

Pas dhjetë viteve Singapori bie nga froni me aeroportin më të mirë në botë, në krye të listës ngjitet Katari

Për herë të parë pas dhjetë viteve, aeroporti i Singaporit, Changi, ka…

Përplasje të ashpra mes policisë greke dhe migrantëve

Edhe në ditën e shtatë pas lëshimit nga kampet, vazhduan përplasjet ndërmjet…