Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras të martën, më 2 prill do të jetë për vizitë një ditore më Shkup së bashku me shtatë ministra nga kabineti i tij.

Siç njoftojnë nga TV24, delegacioni grek në Shkup do të vijë me dy aeroplanë, ndërsa përveç krerët politik grek, të pranishëm do të jenë një numër i madh i biznesmenëve grek dhe ekipe gazetarie.

Për vizitën e Tsiprasit ka interes të madh, kështu që në Shkup do të jetë edhe një numër i madh i mediave në rajon. Për shkak kësaj siguria do të rritet ndërsa MPB do të angazhojë numër të madh të policëve si dhe njësitë speciale.

Tsiprasi dhe delegacioni i tij së pari do të pranohen nga kryeministri Zoran Zaev, ndërsa më pastaj është paraparë vizitë edhe në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut. Pas vizitës të dy institucioneve delegacioni do të merr pjesë në forumin dypalësh ekonomik që do të mbahet në hotelin “Alexandar Pallace”, nga ku biznesmenët e dy vendeve do të nisin mbledhjet.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

SHBA-ja sërish shënon rekord të ri të rasteve të reja me koronavirus

Shtetet e Bashkuara kanë shënuar një rekord të ri prej 66 mijë…

Mbyllet gazeta pro demokraci në Hong Kong

Gazeta pro demokraci në Hong Kong ka njoftuar se nuk do të…

Komisioni i Mbrojtjes në Bundestag diskuton sot për Kosovën

Tensionet e fundjavës në Kosovë janë këtë të mërkurë në rend të…

Kurti: Dy dekada më parë u lirova nga burgu i Nishit, edhe pas këtyre viteve e gjej veten duke luftuar për të njëjtat kauza

Në Bruksel është mbajtur takimi i katërt i Këshillit të Stabilizim Asociimit…

Borrell në Shkup: Pushtimi i Ukrainës, “sulm barbar i Putinit”

Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri i Bashkimit Evropian,…