Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss, u ka kërkuar liderëve botërorë që të vazhdojnë të ushtrojnë presion mbi Vladimir Putin duke vendosur sanksione të mëtejshme ndërkombëtare ndaj Rusisë dhe duke furnizuar me më shumë armë Ukrainën.

Duke folur me gazetarët në një takim të ministrave të jashtëm të G7 në Gjermani, Liz Truss bëri thirrje për më shumë dispozita ushtarake për Ukrainën për të ndihmuar vendin në mbrojtjen e tij kundër Rusisë, shkruan BBC.

“Është shumë e rëndësishme në këtë kohë që ne të vazhdojmë presionin mbi Vladimir Putin duke dërguar më shumë armë në Ukrainë dhe duke rritur sanksionet”, tha ajo.

Ministrat e jashtëm të G7 janë takuar në Gjermani gjatë tre ditëve të fundit për të diskutuar luftën në Ukrainë dhe ndikimin e saj – veçanërisht rritjen e çmimeve të ushqimit dhe energjisë në mbarë botën.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Sela: Politika dështoi, sepse më shumë u kujdes për pasurimin e disa individëve, sesa jetësoi amanetin e UÇK-së

“Sot përkujtojmë 2 Majin, festë e krenarisë kombëtare në kalendarin tonë historik”,…

Aksident i rëndë në rrugën Klinë-Istog, një i vdekur dhe dy të lënduar

Një aksident i rëndë komunikacioni ka ndodhur rreth orës 20:50, në rrugën…

Shkarkohet Katica Janeva

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut e shkarkoi prokuroren speciale publike,…

Shqyrtohen opsionet e orës policore për Bajram

Nuk përjashtohet mundësia që më 24 maj të ketë orë policore 24…

Alarmi amerikan: Në Haiti mund të ketë mijëra viktima nga tërmeti

Ndonese jane raportuar provizorisht 227 viktima, Instituti amerikan i Gjeoshkences ben te…