Trupat tokësore të Forcës së Sigurisë së Kosovës stërviten së bashku me trupat homologe të vëllezërve e motrave të forcave tokësore të Shqipërisë nga instruktorët e Brigadës Amerikane të Asistencës së Forcave të Sigurisë (SFAB).

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka thënë se regjimenti i parë i Këmbësorisë së Forcave tona Tokësore është duke realizuar trajnimin në Republikën e Shqipërisë me Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë (FARSH) dhe Brigadën e Asistencës së Forcave të Sigurisë (SFAB) të SHBA-së.

“Brigadat e Asistencës së Forcave të Sigurisë (SFAB) të SHBA-së janë njësi të specializuara me misionin kryesor për të kryer stërvitje, këshillim, ndihmë, mundësim dhe shoqërim të operacioneve me vendet aleate dhe partnere”.

“Stërvitja ka për qëllim aftësimin në nivel taktik dhe operacional të trupave me qëllim të përgatitjes për validim të Regjimentit të Parë të Këmbësorisë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Zelensky i bën thirrje nënave ruse të mos i dërgojnë fëmijët në luftë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, i ka bërë apel nënave ruse që të…

OKB: Investimet ndërkombëtare do të bien 40% për shkak të koronavirusit

Vendet në zhvillim do të vuajnë më shumë, po të kemi parasysh…

Greqia goditet nga një tërmet me fuqi shkatërruese prej 5.7 shkallë të Rihterit

Greqia mbrëmë është goditur nga një tërmet me fuqi shkatërruese prej 5.7…

Sulm masiv në ShBA: Amerikani vret pesë anëtarë të familjes në Wisconsin

Një burrë nga Wisconsin-i i Shteteve të Bashkuara të Amerikës i ka…

Trump kishte të drejtë? Inteligjenca amerikane zbulon “të pathënat” mbi koronavirusin!

Tre shkencëtarë të laboratorit të Virologjisë në Wuhan u sëmurën nëntorin e…