Separatistët pro rusë thanë se kishin marrë kontrollin e Lysychanskut, por Ukraina e kundërshtoi këtë.

Tani, Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Lysychansku është i rrethuar.

Kjo u raportua fillimisht nga agjencia e lajmeve TASS e mbështetur nga Rusia dhe nuk është konfirmuar nga ushtria e Ukrainës.

Moska është e fokusuar në dëbimin e trupave ukrainase nga Luhansku dhe Donetsku, dy rajone që përbëjnë rajonin lindor të Donbasit.

Ky është vendi ku separatistët e mbështetur nga Rusia kanë luftuar në Kiev, që nga ndërhyrja e parë ushtarake e Moskës në Ukrainë në vitin 2014.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

“Argatët shqipfolës të djallit”

Argatët nuk kan hallin e rënjës dhe asgjësimit të popullsisë shqiptare në…

Osmani takon Akar, kërkon mbështetjen e Turqisë për anëtarësim të Kosovës në NATO

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka pritur në takim ministrin e Mbrojtjes…

Bie mbështetja mes republikanëve në Senat për ta shpallur fajtor ish Presidentin Trump

Republikanët në Senatin Amerikan duket se po heqin dorë nga mundësia për…

Scholz rreth dërgimit të armëve në Ukrainë: Putini nuk na dha mundësi tjetër, ai vuri në rrezik paqen në Evropë

Duke sulmuar Ukrainën, Rusia ia ka mbyllur të gjitha rrugët vetës me…

Njësia Speciale me aksion kundër drogës në veri

Forca Speciale të Policisë së Kosovës janë parë në mesditën e sotme…