Pushtuesit rusë kanë rrëmbyer kryetarin e bashkisë së Dniprorudne, Yevhen Matveyev në rrethin Vasylivka, rajoni i Zaporizhzhia.

“Në orën 08:30 të ditës së sotme, më 13 mars, ushtria e Federatës Ruse rrëmbyen kryetarin e komunës së Dniprorudne në distriktin Vasylivka të rajonit Zaporizhzhia”, ka postuar në Facebook Ivan Arefev, zëdhënës i Administratës Ushtarake Rajonale të Zaporizhzhisë, transmeton Ukrinform.

Administrata Ushtarake Rajonale e Zaporizhzhia gjithashtu informon se ushtarët e armikut frikësojnë popullsinë lokale për të minuar besimin e publikut tek përfaqësuesit e autoriteteve publike dhe komunitetet lokale, përhapin lajme të rreme dhe vazhdimisht marrin peng popullsinë lokale.

Përveç kësaj, pushtuesit rusë konfiskojnë me forcë ushqimin, veshjet dhe sendet e higjienës personale në postblloqe.

Vetëm dje, rusët shkatërruan urën mbi lumin Yanchokrak.

Më parë, kryetari i bashkisë së Melitopolit, Ivan Fedorov dhe banori lokal Serhiy Kirichuk u rrëmbyen gjithashtu

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Flekenshtajn: BE-ja duhet të mendojë se si t’i ndryshojë rregullat e vendosjes me konsensus

Këshilli i BE-së duhet të gjejë mënyrë që të mbahet konferenca ndërqeveritare…

VV: Këto janë pikat skandaloze të marrëveshjes Kosovë-Serbi

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar ndaj marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë të arritur…

Pas Macronit e pëson edhe një politikan tjetër francez – mbi Jean-Luc Melenchon hedhin miell

Jean-Luc Mélenchon, politikan francez, kandidat në zgjedhjet presidenciale, ka përjetuar një moment…

Escobar të dielën shkon në Bosnjë, në kohën e një krize të thellë politike

I dërguari special i presidentit amerikan Joe Biden për Ballkanin Perëndimor, Gabriel…

Kurti: Nuk duhet të vonojmë në shpalljen e zgjedhjeve të reja, kemi shumë punë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka thënë se nuk duhet vonuar…