Sulmi i Rusisë mbi Donbasin ka nisur dhe beteja për rajonin do të përfundojë brenda dy deri në katër javë, thotë eksperti ushtarak Dr Mike Martin. Studiuesi i luftës në King’s College në Londër thotë: “Në thelb rusëve do t’u mbarojnë trupat dhe ukrainasit do të kundërsulmojnë. Besoj se rusët shpërdoruan shansin e vetëm që kishin për të marrë rajoninAta tërhoqën të gjitha njësitë e rraskapitura nga Kievi dhe më pas u përpoqën t’i rimëkëmbnin për luftime në lindje“, shpjegon ai.

Por sipas tij trupat ishin të ezauruara nga beteja për kryeqytetin ukrainas dhe Rusia nuk arriti t’i rimëkëmbte dhe të ndërmerrte një manovër të guximshme.

Sipas Martin ka pasur një “ndryshim të madh strategjik” në luftë, me Britaninë e Madhe që deklaron se qëllimi i saj është të pastrojë Ukrainën nga forca ruse, përfshirë Krimenë. Ai shton se Sekretarja e Jashtme britanike, Liz Truss e ka gabim kur thotë se për këtë do të duhen 10 vjet, duke këmbëngulur se forcat ruse do të bien përpara dhe se do shohim një grusht shteti.

Dhe me njoftimin e SHBA për një tjetër paketë ndihme prej 33 miliardë dollarësh për Ukrainën, “ky është një sinjal jashtëzakonisht i qartë për përmbushjen e këtij synimi”, sipas Martin.

Kjo gjithashtu do të thotë se NATO dhe SHBA kanë vendosur që Vladimir Putin po bën blof për përdorimin e armëve bërthamore nëse NATO-ja bën përpara, shton ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Konferencë: “Krimi i organizuar dhe korrupsioni si kërcënim global i sigurisë”

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski dhe ambasadorja e SHBA-së, Kejt…

Bie fasada e Qeverisë, rrezikohet edhe e Prokurorisë! Qindra miliona euro u dhanë për “Shkupin 2014”

Përderisa ende ka objekte nga “Shkupi 2014” që nuk kanë përfunduar, disave…

Regjistrohen 44 shkelje të orës policore brenda 24 orëve

Gjatë 24 orëve të fundit si pasojë e pandemisë Covid-19 në territorin…

DËSHMI TRONDITËSE E KREUT TË SIGURIMIT: SI I PUSHKATONIM TË PAFAJSHMIT ME GJYQE TË SAJUARA?

Dëshmia e një prej krerëve të Sigurimit: Ja rastet e pushkatimeve pa…

Në Ukrainë gjendet një qytet që quhet Yarun sikurse lagjia Jarun Zagreb, a është programuar gabimisht fluturakja pa pilot?

Në Jarun të Zagrebit mbrëmë diku pas orës 23:00, është rrëzuar një…