Kreu i ushtrisë britanike u ka thënë trupave të tij se duhet “të përgatiten për të luftuar edhe një herë në Evropë” në një përpjekje për të mposhtur forcat e Vladimir Putinit.

Sipas Sky News, përcjell Telegrafi, Gjenerali Sir Patrick Sanders, i cili mori detyrën nga gjenerali Sir Mark Carleton Smith të hënën, paralajmëroi ushtarët për sfidat me të cilat u përballën në mes të luftës së vazhdueshme në Ukrainë.

“Tani ekziston një imperativ për të krijuar një ushtri të aftë për të luftuar përkrah aleatëve tanë dhe për të mposhtur Rusinë në betejë”, citohet të ketë thënë Sir Patrick.

“Ne jemi brezi që duhet të përgatisim ushtrinë për të luftuar edhe një herë në Evropë”, ka shtuar ai.

Gjeneral Sir Patrick Sanders

Shefi i ushtrisë vazhdoi duke thënë se ai ishte “shefi i parë i shtabit të përgjithshëm që nga viti 1941 që mori komandën e ushtrisë nën hijen e një lufte tokësore në Evropë që përfshin një fuqi kontinentale”.

Ai shtoi: “Invazioni rus në Ukrainë nënvizon qëllimin tonë thelbësor për të mbrojtur Britaninë e Madhe duke qenë gati për të luftuar dhe për të fituar luftërat në tokë”.

Komentet e tij vijnë në kohën kur Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka paralajmëruar se lufta e Rusisë në Ukrainë mund të zgjasë me vite.

“Ne duhet të përgatitemi për faktin se mund të duhen vite. Nuk duhet të heqim dorë nga mbështetja e Ukrainës”, citohet të ketë thënë Stoltenberg për Bild am Sonntag.

“(Kjo duhet të vazhdojë) Edhe nëse kostot janë të larta, jo vetëm për mbështetjen ushtarake, edhe për shkak të rritjes së çmimeve të energjisë dhe ushqimeve”.

Një samit i NATO-s në Madrid në fund të këtij muaji pritet të sjellë një dakordim për një paketë ndihme për Ukrainën që do të ndihmojë vendin në kalimin nga armatimet e vjetra të epokës sovjetike në pajisjet standarde të NATO-s.

Ndërkohë SHBA ka transferuar më shumë se 1,400 sisteme anti-ajrore Stinger dhe 6,500 sisteme Javelin në Kiev, tha deputetja ukrainase Kira Rudik.

Lista përfshin gjithashtu helikopterët Mi-17, sistemet Harpoon dhe dronët, shkruan Sky News.

Kjo vjen pasi Shtëpia e Bardhë njoftoi këtë javë se do të sigurojë një ndihmë ushtarake shtesë prej 1 miliard dollarësh për Ukrainën në mes të luftës së saj të vazhdueshme me Rusinë.

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden tha në një deklaratë: “Unë e informova presidentin (Volodymyr) Zelensky se Shtetet e Bashkuara po ofrojnë 1 miliard dollarë të tjera ndihmë për sigurinë për Ukrainën, duke përfshirë artileri shtesë dhe armë të mbrojtjes bregdetare, si dhe municione për artilerinë dhe sistemet e avancuara raketore që ukrainasit duhet të mbështesin operacionet e tyre mbrojtëse në Donbas.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Trafikim veturash nga Maqedonia e V. në Shqipëri, pranga 53-vjeçarit

Një 53-vjeçar në Shqipëri është vënë në prangat e policisë së Elbasanit…

Pushtimi nga Rusia/ Ambasadorja e Ukrainës në SHBA: I gjithë populli do të luftojë për të mbrojtur shtëpitë e tyre

Ambasadorja e Ukrainës në Shtetet e Bashkuara, Oksana Markarova, deklaroi se të…

Pastrimi i parave, Shqipëria në “listën gri”

Shqipëria u përfshi në listën e vendeve nën monitorim të shtuar, ose…

Punëtorët e Hekurudha-Transport në vendin e punës krijuan kriptomonedha, u zbuluan nga shpenzimi i madh i rrymës!

Më datë 19.11.2021 inspektorët e Njësitit për krim ekonomik në kuadër të…

Mbretëria e Bashkuar do të refuzojë çdo vonesë për Brexit

Mbretëria e Bashkuar nuk është e gatshme të shtyjë Brexitin, përtej afatit…