Trupat britanike duhet të paralajmërojnë familjet e tyre se mund të shkojnë për të luftuar kundër Rusisë, ka deklaruar Oficeri i Urdhrit në Britani, Paul Carney.

Ushtari me pozitë të lartë tha se bota po përballet me realitete të reja, dhe se Britania është gati për të kundërshtuar çdo agresion.

“Është e rëndësishme që të përgatisim të dashurit dhe familjet tona, të cilët shpesh kanë rolin më të vështirë në mungesën tonë. Kërkesa ime është që ju të keni diskutime me ta tani për një vendosje të mundshme. Bota ka ndryshuar dhe ne duhet të jemi të përgatitur për realitete të reja”, ka shkruar ai në rubrikën e tij mujore për revistën Soldier.

Marinsat mbretërorë janë të vendosur në ambasadën e Britanisë në Kiev, ndërsa mijëra ushtarë ukrainas po marrin trajnime thelbësore në tokën britanike, raporton DailyMail.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shkup, në mesin e personave të arrestuar për pasaportat e “narkobosëve” ka edhe shqiptarë

Në aksionin policor “Sozia” ka të arrestuar maqedonas, shqiptarë dhe boshnjakë, meshkuj…

Arrestohet një banor i Bllacës për posedim të armës pa leje

Nëpunësit policor nga Qendra Rajonale për çështje kufitare Veri – Stacioni policor…

Senati amerikan miraton projektligjin që Tajvani të rimarrë statusin e OBSH-së

Senati amerikan miratoi një projektligj të enjten vonë duke i bërë thirrje…

Hajredini: Grubi po i përsërit premtimet e rrejshme të Musa Xhaferit të vjetra më shumë se 10 vite

Albert Hajredini / Vendosja e një figure antipatike për elektoratin shqiptar në…

Enver Hoxhaj s’e pranon pozitën e nënkryetarit në PDK

Enver Hoxhajt i është dhënë besimi të enjten që të jetë njëri…