Joe Tacopina, avokati i ish-presidentit amerikan, Donald Trump, ka thënë se klientit të tij nuk do t’i vihen prangat kur të marrë pjesë në gjykatën e New Yorkut javën e ardhshme.

I pyetur se si pret që të zgjidhet ky proces gjyqësor, Tacopina tha se prokurorët do të përpiqen ta marrin çdo lloj të publicitetit nga kjo situatë.

“Ne do  të hyjmë atje, do të deklarohemi të pafajshëm dhe do të flasim për paraqitjen e mocioneve, të cilën do ta bëjmë menjëherë në lidhje me qëndrueshmërinë ligjore të këtij rasti”, tha Tacopina, shkruan BBC.

Kujtojmë se Trump akuzohet në lidhje me një pagesë që supozohet t’i ketë bërë një ylli të pornografisë në vitin 2006.

Siç shkruan BBC, avokati i Trump, Michael Cohen, i pagoi asaj 130 mijë dollarë në mënyrë që të heshtet ngjarja, e cila quhet pagesë në heshtje dhe në ShBA është e ligjshme.

Por, ajo që e ka futur Trumpin në telashe është se pagesa është regjistruar si pagesë për tarifa ligjore.

Ndërsa, sa i përket situatës me fushatën, në kushtetutën amerikane nuk ka asgjë që ta pengojë Trumpin që të kandidojë për president.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Sigurohen ushqime dhe ujë për shtetasit maqedonas të bllokuar në kufirin Itali-Slloveni

Është siguruar ushqim dhe ujë për shoferët maqedonas të cilët kanë mbetur…

ShBA do t’i japë Ukrainës raketa me rreze të gjata ATACMS për luftën me Rusinë

Presidenti amerikan Joe Biden, planifikon t’i japë Ukrainës raketa të avancuara me…

Erdogan kërkon dënim me vdekje për personat që po shkaktojnë zjarre të qëllimshme në Turqi

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan propozoi sot vendosjen e dënimit me vdekje…

Sanksionet ndaj Rusisë mund të hiqen nëse pushtimi përfundon, thotë Truss

Sanksionet kundër oligarkëve, bankave dhe bizneseve ruse mund të hiqen nëse Rusia…

Zelensky do t’i drejtohet Kuvendit të Shqipërisë më 3 maj

Presidenti ukrainas Vlodymyr Zelensky, do t’i drejtohet Kuvendit të Shqipërisë më 3…