Gjithnjë si ‘showman’, Trump përsëri ngacmoi se ai mund të shpallë synimin e tij për të kandiduar për president në 2024-ën para se të përfundojë sezoni i zgjedhjeve afatmesme.

“Kam kandiduar dy herë, kam fituar dy herë”, tha ai, duke përsëritur pretendimin e rremë se ai ishte fituesi aktual i zgjedhjeve presidenciale të 2020-ës.

Pretendimet e rreme të Trump se ai fitoi zgjedhjet në 2020 patën efekte të përhapura. Një grup mbështetësish të tij sulmuan ndërtesën e Kapitolit më 6 janar 2021 në përpjekje për të përmbysur fitoren e Joe Biden ndërsa ligjvënësit ishin gati të vërtetonin rezultatet.

Në një tubim ai u kishte kërkuar mbështetësve të tij që të marshonin “paqësisht” drejt Kapitolit, por gjithashtu bëri pretendime të pabazuara për mashtrim masiv të votuesve.

Pesë persona vdiqën gjatë trazirave dhe Trump u bë presidenti i parë që u fajësua dy herë, megjithëse ai nuk u dënua kurrë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Vuçiq po ulet në dy karrige, Moska e pakënaqur me Serbinë

Pas përfundimit të zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare në Serbi, ka filluar të…

Nëse askush nuk siguron shumicën është e mundshme takim të liderëve

Nëse asnjë parti nuk formon shumicën nuk përjashtohet mundësia për mbajtjen e…

Danimarka i jep fund shumicës së kufizimeve të vendosura për shkak të COVID-19, ndërsa fqinji i saj Suedia i zgjeron kufizimet

Qeveria e Danimarkës tha të mërkurën se do të heqë shumicën e…

LVV: Kjo qeveri duhet të shkarkohet sa më parë

Lëvizja Vetëvendosje përmes një videoje të publikuar në rrjete sociale, ka thënë…

VIDEO / Pamje nga incidenti, dy të vdekur dhe dhjetëra persona të lënduar në një sinagogë në Izrael

Të paktën dy të vdekur dhe 100 persona u lënduan, disa prej…