Departamenti Amerikan i Drejtësisë publikoi dje, nën betim, një version të redaktuar të dokumentit ligjor në bazë të të cilit FBI kreu një kontroll në shtëpinë e ish-presidentit amerikan, Donald Trump në Mar-a-Lago, Florida.

Dokumenti në fjalë përmban 38 faqe, me një të tretën e të cilave thuajse janë errësuar plotësisht, për të ruajtur integritetin e vetë hetimit, por edhe për të mbrojtur disa dëshmitarë dhe pjesëmarrës në hetim.

Megjithatë, dokumenti mund të ofrojë detaje në lidhje me aktivitetet e supozuara kriminale të Trumpit, kjo është arsyeja pse u krye kontrolli.

Më tej thuhet se 14 nga 15 kuti dhe gjithsej 184 dokumente konfidenciale, të gjetura në resortin e Trumpit janë shënuar si top-sekret dhe janë gjetur edhe informacione të tjera të veçanta që ka shkruar vetë ish-presidenti.

Trump ka reaguar ndaj publikimit të dokumenteve në rrjetin e tij.

Ai e quajti atë një “mashtrim total të marrëdhënieve me publikun” nga FBI dhe Departamenti i Drejtësisë dhe akuzoi gjyqtarin se kishte një armiqësi personale ndaj tij. Ai pretendon se ka bashkëpunuar me FBI-në.

“Gjuajta e shtrigave!!!”, shkroi Trump në një postim, duke përdorur një nga frazat më të zakonshme që përdor për të portretizuar veten si viktimë e një komploti armiqësor, dhe përsëri e përshkroi kërkimin e FBI-së si një “vjedhje”.

Ai gjithashtu ndau një regjistrim audio në të cilin thotë se “nuk ka bërë asgjë të keqe”.

“Unë nuk bëra asgjë të keqe… Ne u sulmuam në të vërtetë. Ata hynë. Ata hapën kasaforta, sollën kasaforta. Ata sollën shumë, shumë agjentë të FBI-së – dhe e gjithë kjo në një kohë kur sondazhet tregojnë se unë kanë mbështetje dërrmuese”, tha ai.

“Ky është një turp për vendin tonë”, shtoi ai.

Sipas një dokumenti gjyqësor, dokumentet e klasifikuara të mbajtura nga Trump në Mar-a-Lago ka të ngjarë të përmbajnë disa nga sekretet më të ruajtura nga afër të agjencisë amerikane të sigurisë kombëtare. Midis dokumenteve të dorëzuara në Arkivin Kombëtar në fillim të këtij viti, agjentët e FBI-së gjetën të dhëna të ndjeshme që mund të përmbajnë inteligjencë nga Agjencia Qendrore e Inteligjencës (CIA) dhe Agjencia e Sigurisë Kombëtare (NSA). 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ukraina: Rusia ka humbur 19,000 trupa gjatë pushtimit

Së fundmi, Ukraina ka dhënë përditësimin mbi numrin e humbjeve që Rusia…

Lajmi se është rrëmbyer një aeroplan evakuimi në Kabul krijoi konfuzion gjithandej – por çfarë ndodhi në të vërtetë?

Konfuzioni mbretëroi të martën mes mesazheve kontradiktore nëse një aeroplan ukrainas ishte…

Presidentja Osmani në Deçan: Rast shumë i çuditshëm, të helmuarit u furnizuan nga dy burime uji

Presidentja Vjosa Osmani ka qëndruar sot në Deçan për të parë situatën…

Pesë persona arrestohen nga policia në një koncert në Shkup, u gjendet drogë

Me datën 14/15.05.2022 nga ana e zyrtarëve policorë të Njësitit për tregti…