Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka kritikuar kreun e Shtëpisë së Bardhë Joe Biden për mënyrën e tërheqjes së trupave amerikane nga Afganistani, duke bërë që talebanët të marrin kontrollin e vendit.

Trump e ka konsideruar “poshtërimin më të madh në historinë e politikës së jashtme amerikane” vendimin e Biden për tërheqjen e trupave ushtarake.

Republikani fajëson pasardhësin e tij demokrat për rrëzimin e qeverisë afgane dhe marrjen e pushtetit nga talebanët.

Mënyra e ngathët e Biden për t’u larguar nga Afganistani është shfaqja më e pabesueshme e paaftësisë nga një udhëheqës i këtij vendi”, tha Trump në një tubim me qytetarët.

Donald Trump shprehu pakënaqësinë edhe për mënyrën e largimit nga Afganistani të trupave amerikane, duke lënë pas personelin dhe pajisjet.

Kjo nuk ishte tërheqje e forcave, kjo ishte dorëzim i pakushtëzuar”, u shpreh ish-Presidenti amerikan.

Ndërsa Biden më herët ka kritikuar ushtrinë afgane se nuk ka luftuar sa duhet për të mbrojtur vendin e tyre. Talebanët, të cilët kanë marrë kontrollin e Afganistanit, janë në procesin e formimit të një qeverie të re. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…