Një sulmues vrau tre persona dhe plagosi dy të tjerë në kampusin kryesor të Universitetit të Virxhinias në Charlottesville të dielën.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, i dyshuari – i identifikuar si një student – mbetet i lirë, tha presidenti i universitetit Jim Ryan në një deklaratë të lëshuar të hënën.

Kampusi u këshillua të strehohej në vend rreth orës 22:40 – sipas kohës lokale pas të shtënave të raportuara në Culbreth Road.

Ai ka qenë në mbyllje ndërsa autoritetet kërkojnë për të dyshuarin.

I dyshuari, i identifikuar nga policia si Christopher Darnell Jones, Jr., besohet të jetë i armatosur dhe i rrezikshëm.

Ai përshkruhet se ka veshur një xhaketë me xhinse blu dhe këpucë të kuqe dhe mund të jetë duke drejtuar një SUV të zezë, sipas policisë.

Zyrtarët e universitetit nuk i kanë identifikuar viktimat apo nuk kanë deklaruar nëse ishin studentë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Maqedonia e Veriut shpall gjashtë diplomatë rusë persona non grata

Sot në hapësirat e Ministrisë së Punëve të Jashtme në Maqedoninë e…

Kryeministri kroat: Diplomatët e dëbuar rusë u larguan nga Zagrebi

Kryeministri Andrej Plenkoviq hodhi sot poshtë si propagandë akuzën e Ministrisë së…

Polonia akuzon Putinin për dezinformim

Komisioneri i qeverisë polake për sigurinë e hapësirës së informacionit ka akuzuar…

Komiteti i Helsinikit në Maqedoni publikon mënyrat e denoncimit të shkeljes së votës

Komiteti i Helsinkit për të drejtat e njeriut njofton se të dielën…

Berisha paralajmëron protesta/ ‘Kërcënon’ Ramën: Kur të ngrihemi në këmbë nuk shqitemi nga rruga pa të hedh ty…

Ish-kryeministri Sali Berisha ia kë bërë të qartë kryeministrit Edi Rama se…