Kryeministri: Synimi ishte të destabilizohej vend

Kryeministri Albin Kurti flet për herë të parë për publikimin e informatave se ishte përgatitur atentat ndaj tij. Ai thotë se nuk ka dashur të flasë pasi kjo nuk i ndihmonte organeve të sigurisë për të kryer hetimet.

Ai këto komente i ka bërë pasi morri pjesë në samitin dixhital që po mbahet në Prishtinë. Ai ka thënë se sulmet kibernetike po rrezikojnë sigurinë Kombëtare dhe se me këtë po ballafaqohet edhe rajoni.

Zv/kryeministrja Belinda Balluku ka kërkuar nga ndërkombëtarët që të përkrahin vendet e rajonit kundër sulmeve kibernetike.

“Qeveria e Shqipërisë mbetet e përkushtuar për zhvillimin e një infrastrukture dixhitale të sigurt dhe për të ndërmarrë aktivitete për të forcuar sigurinë kibernetike dhe mbrojtjen e infrastrukturës kritike”.

Per Zv/kryeministren Belinda Balluku dixhitalizimi nuk është zgjedhje, por domosdoshmëri për jetesën e sotme.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Basha mbledh sot Këshillin Kombëtar! Përballja e parë e kreut të PD-së me kritikët

Fatbardh Kadilli, Lulzim Basha dhe Bujar Nishani Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim…

Ndërpritet seanca, tensione dhe përplasje mes deputetëve të LVV-së dhe LDK-së

Seanca e Kuvendit të Kosovës ku ishte duke u debatuar për të…

Edhe Austria me dozë të 4 kundër Covid-19

Vaksina përforcuese do të ofrohet fillimisht për personelin mjekësor dhe zonat me…

Hyseni: Aktakuzat ndaj deputetëve dhe ministrave të VV-së janë politike

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Alban Hyseni, ka lavduar Qeverinë për punën e…

Stojko Paunovski ishte rrahur në Tetovë para 3 viteve, disa media akuzonin shqiptarët

Para gati tre viteve, respektivisht më 21 qershor të vitit 2018, drejtori…