Në intervistën për numrin e ri të të përjavshmes “Fokus”, kryetari i Bashkimit Demokratik, Pavle Trajanov, ndër të tjera flet për mundësinë e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.

Cili është opsioni më real për momentin: Qeveri e gjerë pa VMRO-DPMNE, zgjedhje të parakohshme apo miratim i amendamenteve kushtetuese?

Nga pikëpamja e një qeverie të gjerë pa VMRO-DPMNE, nuk pajtohem me këtë. Sepse qeveria aktualisht ka një numër të mjaftueshëm deputetësh dhe topi nuk e thyen.

Nëse qeveria do të mbijetojë varet nga politikat që ajo zbaton. Shifrat janë aty, por varet nëse ai do ta menaxhojë me sukses krizën ekonomike dhe energjetike.

Prandaj i bëj apel të gjithë stafit profesional që të përfshihet në zgjidhjen e problemeve. Kjo mund të bëhet edhe gjatë procesit të shqyrtimit me BE-në.

A mendoni se nuk ka shanse për zgjedhje të parakohshme për momentin?

Duke marrë parasysh gjendjen e përgjithshme, pothuajse të gjitha partitë besojnë se tani nuk është koha për zgjedhje, sepse jemi në krizë. Le të shohim se si shkojnë gjërat.

Mendoj se është më e arsyeshme, nëse hapet kjo temë, të arrihet një marrëveshje ndoshta për vitin e ardhshëm. Zgjedhjet e parakohshme do të mbahen në prill ose maj. Nëse do të jenë 60 deputetë “për”, unë do të isha i 61-ti.

Është mirë edhe për LSDM-në edhe për Kovaçevskin, për të fituar legjitimitet. Sepse një nga sulmet kryesore nga kundërshtarët dhe kritikët politikë është se ai nuk ishte në zgjedhje.

Tani për tani nuk ka një humor të veçantë në radhët e LSDM-së dhe BDI-së për zgjedhje të parakohshme. Por do të shohim nëse situata do të vendosë gjithsesi kushte për organizimin e zgjedhjeve të parakohshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Presidenti Biden: Dhuna nga armët një epidemi që duhet të ndalet

Presidenti Joe Biden dhe Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland njoftuan të enjten…

Gjuajtje me armë, plaçkitet një bankë në Shkup!

Nga Ministria e Punëve të Brendshme njoftojnë se pasditen e sotme është…

“Digjet” jugu i Francës, më shumë se 900 zjarrfikës po luftojnë flakët

Më shumë se 900 zjarrfikës, të ndihmuar nga mjetet ajrore, po luftojnë…

Vetëm një gabim “na ndan nga apokalipsi”, paralajmëron Guterres

Njerëzimi “po luan me një armë të mbushur”, ka paralajmëruar Sekretari i…

Droni turk u bën gjëmën rusëve, tanket “thahen” për naftë

Forcat e Armatosur ukrainase kanë raportuar se po përdorin dronë të Turqisë…