Administrata e presidentit amerikan Joe Biden, ka njoftuar kufizime të reja investimesh në Rusi, të cilat ndalojnë amerikanët që të blejnë aksione ruse.

Ky sanksion është presioni më i fundit financiar, që Amerika ka vendosur ndaj Rusisë në mbështetje të Ukrainës.

Sipas njoftimit të thesarit amerikan, qytetarët amerikanë do të lejohen që të shesin aksione ruse, tek qytetarët e huaj dhe nuk u kërkohet atyre që të heqin dorë nga dokumentat ruse me vlerë.

Investitorët amerikanë gjithashtu mund të investojnë ende në fondet amerikane që zotërojnë dokumenta me vlerë ruse, për sa kohë që ato prona ruse nuk janë pjesa më e madhe e aseteve të fondit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Rikthimi i kuvendit, LSDM-ja kërkon përgjigje me shkrim nga Xhaferi

LSDM-ja nuk do të heqë dorë nga nisma për rikthimin e Kuvendit…

Përgjimet vazhdojnë të dridhin

“El Cheka” ditëve të fundit ka lansuar një set përgjimesh ku  protagonist…

Situata nga COVID/ Mbi 23 mijë vaksinime ditën e sotme, shifra që nga fillimi i fushatës

23.655 vaksinime kundër COVID janë kryer ditën e sotme në vendin tonë.…

Padi penale kundër 20-vjeçares nga Tetova, publikoi fotografi komprometuese

Është ngritur padi penale ndaj një vajzë nga Gurgurnica Tetovës pasi e…

Irani thotë se vrasja e komandantit e dobësoi luftën kundër IS-it

Komandanti ushtarak i Iranit, Qasem Soleimani, i cili është vrarë muajin e…