Ish-presidentit të vendit, Hashim Thaçi dhe ish-kryeparlamentarit Kadri Veseli, u është vazhduar paraburgimi në Hagë nga Gjykata Speciale.

Specialja këtë vendim e ka marrë më 26 maj teksa gjatë ditës së djeshme është publikuar në faqën zyrtare të tyre.

Me këtë rast, gjyqtari francez i procedurës paraprake ka urdhëruar që mbrojtja të dërgojë parashtresat e saja në lidhje me shqyrtimin tjetër të paraburgimit deri më 29 qershor, teksa Prokurorisë i është dhënë afat që këtë ta bëjë deri më 6 korrik.

“Gjykata refuzon kërkesën për mbajtjen e një seance dëgjimore. Urdhëron vazhdimin e paraburgimit për Hashim Thaçin”, thuhet në vendim.

Kujtojmë se Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi dhe Jakup Kransiqi po mbahen në paraburgim nga nëntori i vitit 2020.

Aktakuza ndaj tyre është konfirmuar më 26 tetor 2020 ndërsa në paraqitjet e tyre të para në Dhomat e Specializuara në Hagë ata janë deklaruar të pafajshëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Të shtëna me armë zjarri përpara selisë qendrore të PDK-së

Rreth orës 21:30 është raportuar për një gjuajtje me armë zjarri në…

Myftiu i Gostivarit, Shaqir Fetahu, tradhëton Reisin e vet, Sulejman Rexhepi

Derisa Reisi i BFI-së, Sulejman ef. Rexhepi, shkakton problem duke iu kërcënuar…

Vdesin katër pacient nga koronavirusi, numri i viktimave në vend shkon në 25

Alsat mëson se gjatë natës së djeshme në vendin tonë janë shënuar…

Ish-kryenegociatorja Tahiri mbështet Qeverinë për reciprocitetin e targave me Serbinë

Ish-kryenegociatorja e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, Edita Tahiri, po mbështet vendimin…

Sondazhi nga Pyper: 46% e qytetarëve mendojë se Ramiz Lladrovci meriton kandidaturën e PDK-së për kryetar të Drenasit

Pyper, si platformë e specializuar për matjen e opinionit publik, në bashkëpunim…