Komuna e Tetovës, ka shpallur dy ditë më parë “Qytetar Nderi” Rifat Jasharin, në prezencë të shumë veprimtarëve kombëtarë, dhe përfaqësuesve diplomatik në vend.

Për shkaqe shëndetësore, Rifat Jashari  nuk mundi që të merr pjesë në këtë manifestim, në vend të të cilit, titullin qytetar nderi, e pranoi, djali i kryekomandantit Lulzim Jashari.

“Të flasësh për historinë, luftën, sakrificën dhe Lavdinë e familjes Jashari, e cila vuri themelet e shtetit të Kosovës është shumë e vështirë dhe më e pakta që mund të bëjmë ne sot është të përkulemi përpara kësaj vepre sublime. Historia e familjes Jashari mbetet historia më sublime, më e përveçme në vargun e përndritur të sakrificës për liri të Kosovës”, ka thënë kryetari i Tetovës Bilall Kasami.

E në nder të familjes Jashari dy ditë më parë në Sheshin Iliria Tetovë, është mbajtur edhe një koncert madhështor, ku morën pjesë yjet e muzikës popullore shqiptare, nga Kosova, Maqedonia e Shqipëria.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Zjarr i madh në Romë, digjet ura e hekurt që ishte qendra e jetës së natës në qytet

Një zjarr i madh ka shpërthyer mbrëmë dhe pjesërisht ka shkatërruar Ponte…

Dimitrievski për përjashtimin nga LSDM: Jam i dëshpëruar nga vendimi, nuk dorëzohem

Kryetari aktual i Kumanovës, Maksim Dimitrievski, ka reaguar pas përjashtimit të tij…

Aksioni kundër fajdeve në Gjakovë, u konfiskuan vetura, armë e para

Prokuroria Themelore e Gjakovës ka mbajtur sot një konferencë për media ku…

Rusia thotë se nuk ka marrëveshje me Turqinë për eksportet e grurit të Ukrainës

Kremlini ka thënë se nuk është arritur asnjë marrëveshje me Turqinë për…

Pendarovski takoi koordinatorn global për antikorrupsion të DASh Richard Nephewn, u bisedua për korrupsionin

Presidenti Stevo Pendarovski sot ka pritur në takim Richard Nephew, koordinator global…