​Lëkundje të forta tërmeti me magnitudë 6.8 të shkallës Rihter janë regjistruar në rajonin lindor të Turqisë mbrëmjen e së premtes (24 janar).

Nga raportimet, 100 ndërtesa janë shembur në Elazig dhe Malatya ku kanë humbur jetën dhe 21 persona.

Gjithashtu raportohet për mbi 1030 të plagosur. Ata janë dërguar në spital për mjekim. Autoritetet bëjnë me dije se ndodhen ende 30 persona nën rrënoja teksa vazhdojnë operacionet e shpëtim kërkimit.

Edhe Presidenti Erdogan është shprehur se po e vëzhgon nga afër situatën.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shqiptari i RMV-së arrestohet në Kosovë për vrasje!

Policia e Kosovës sot ka informuar se është arrestuar një shqiptar, shtetas…

Danimarka i jep fund shumicës së kufizimeve të vendosura për shkak të COVID-19, ndërsa fqinji i saj Suedia i zgjeron kufizimet

Qeveria e Danimarkës tha të mërkurën se do të heqë shumicën e…

FMN paralajmëron “rreziqe ekonomike” nga konflikti në Ukrainë

Drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva, paralajmëroi të enjten se konflikti…

Qeveria ua heq shtesat edhe një pjese të Policisë

Pakoja e re Emergjente e Qeverisë Kurti 2 ka lënë jashtë disa…

Kriza ekonomike në Turqi, jep dorëhiqjen ministri i Financave

Ministri i Financave të Turqisë, Lutfi Elvan dha dorëheqjen një natë më…