15 persona janë arrestuar në Turqi nga 39 të dyshuarit nën akuzën për defekte në ndërtimin e banesave të cilat u shembën në tërmetin që goditi provincën Diyarbakir.

Prokuroria në Diyarbakir ka hapur hetime për të konstatuar defektet në ndërtimin e ndërtesave që u shembën nga tërmeti i 6 shkurtit.

Policia ka arrestuar 15 persona të dyshuar, mes tyre edhe kontraktorët, të cilët akuzohen për veprën penale “vrasje me paramendim”.

Po punohet për arrestimin e gjashtë të dyshuarve të tjerë të cilët janë në arrati.

Dy tërmete shkatërruese me intensitet 7.7 dhe 7.6 ballë sipas shkallës Rihter goditën pjesët jugore të Turqisë më 6 shkurt, epiqendra e të cilave u regjistrua në Kahramanmarash.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

OKB: Investimet ndërkombëtare do të bien 40% për shkak të koronavirusit

Vendet në zhvillim do të vuajnë më shumë, po të kemi parasysh…

Hill: Prioriteti im është të kuptoj se çfarë po ndodh në Serbinë e sotme

Ambasadori i ri amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka dhënë një intervistë…

Gjermania gati masat për reduktimin e përdorimit të gazit rus

Ministri gjerman i Ekonomisë, Robert Habeck po përgatit masa të mëtejshme për…

Ukraina identifikon 600 rusë të dyshuar për krime lufte

Kryeprokurorja e Kievit, tha se Ukraina ka identifikuar 600 rusë të dyshuar…

ASH: A po bëhet Qeveria strehimore e njerëzve që merren me drogë?

Edhe pse në kohë pandemie, kur pothuajse gjithë fokusi po bie mbi…