Një tërmet ka goditur Francën Perëndimore, duke u ndjerë deri në Bordeaux në jug dhe Normandi në veri.

Deri tani nuk është raportuar për ndonjë dëm, thuhet sipas Michael Bernier, zëdhënës i shërbimit për siguri kombëtare. Ai tha se tërmeti dridhi shumë rajone, pasi “shumë njerëz e ndjenë atë”.

Shërbimi kombëtar sizmik thotë se epiqendra e tërmetit 5.1 shkallë të premten ishte afër qytetit të Bressuire. Tërmeti shkundi disa qytete të Francës, duke përfshirë Le Mans, Nantes, Rennes dhe Caen.

Një tërmet i shkallës së tillë konsiderohet mesatar por është shumë i rrallë në Francë, shtet ky shtëpi e shumë ndërtesave historike të cilat nuk mund t’i qëndrojnë aktivitetit sizmik.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…