Një tërmet me magnitudë 3.8 ndodhi mëngjesin e së hënës pranë Buffalo, New York, më i forti i regjistruar në zonë në 40 vjet.

Tërmeti ndodhi 1.9 kilometra në lindje-verilindje të Senekës Perëndimore, New York, me një thellësi prej 2.9 kilometrave rreth orës 6:15 të mëngjesit, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së.

Ekzekutivi i qarkut, Erie, Mark Poloncarz tha se nuk ishte raportuar asnjë dëm deri më tani në Senekën Perëndimore, një periferi e Buffalo-s pranë kufirit SHBA-Kanada.

Ai tha se kishte folur me zëvendëskomisarin e Departamentit të Sigurisë Kombëtare dhe Shërbimeve të Emergjencave të Qarkut Erie, Gregory J. Butcher, i cili tha se një tërmet i konfirmuar u ndje deri në veri deri në Ujëvara e Niagarës dhe në jug deri në Parkun Orchard.

“U ndjeva sikur një makinë goditi shtëpinë time në Buffalo. Unë u hodha nga shtrati”, tha Poloncarz.

Ndryshe një tërmet i fuqishëm me shkallë 7.8 Rihter goditi Turqinë juglindore të hënën duke lënë mijëra njerëz të vdekur.

Kërkimet për të mbijetuar po vazhdojnë ende.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Sot shënohet 144 vjetori i Lidhjes së Prizrenit

Më 10 qershor 1878 filloi organizimi dhe themelimi i Lidhjes Shqiptare të…

Ukraina rrit forcat pranë Bjellorusisë në rast sulmi nga Rusia

Ukraina ka rritur forcat e saj në rajonin verior pranë Bjellorusisë për…

Shqipëria me mungesa në Ligën e Kombeve

Mbrojtja pa Gjimshitin, Kumbullën dhe Dermakun Ndeshjet vendimtare, dy të fundin e…

Regjistrohen 46 raste të reja, gjiithsej 430 të infektuar

Ministria e Shëndetësisë njofton se në Klinikën për sëmundje infektive kanë ndërruar…

Konjufca: Plani franko-gjerman s’ka ndryshime madhore, por tash është një aneks shtesë

Kryetari i kuvendit, Glauk Konjufca, ka thënë se plani franko-gjerman nuk ka…