Goran Çekov, ambasadori i Maqedonisë së Veriut në Tokio, është tërhequr nga detyra, konfirmoi të shtunën Ministria e Punëve të Jashtme në Shkup.

Jozyrtarisht, sipas mediave maqedonase, arsyeja e tërheqjes së ambasadorit Çekov nga Japonia janë akuzat e dy grave me të cilat ka bashkëpunuar për ngacmim seksual.
Në arsyetimin e MPJ-së maqedonase, janë përmendur rezultatet jo të kënaqshme dhe gjërave që dëmtojnë interesat e shtetit.

Presidenti Stevo Pendarovski nënshkroi dekretin për tërheqjen dhe ambasadori Çekov ka pesë ditë kohë për t’u kthyer në Shkup.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë përkrah aplikimin e Kosovës për anëtarësim në BE

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, priti këtë të mërkurë në takim Bordin…

Shpërthim i madh pranë konviktit të studentëve në Zagreb

Një shpërthim i madh është dëgjuar pranë konviktit të studentëve, Stjepan Radiq,…

Kurti takon Rohden, flasin për samitin e ardhshëm mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor dhe tregun e përbashkët rajonal

Samiti i ardhshëm mes vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe tregu i përbashkët…

Tërmet në Maqedoninë e Veriut

Sot është regjistruar tërmet në Maqedoninë e Veriut. Tërmeti me intensitet prej…

Deputetët miratojnë formimin e Komisioneve Parlamentare

Në seancën e cila është duke u mbajtur në Kuvendin e Kosovës…