Një zyrtar ukrainas ka vënë në dukje se çfarë do të thotë tërheqja ruse nga Kherson për Ukrainën, duke vlerësuar se “ky është një shans për t’u afruar me Krimenë”.

Rajoni jugor i Ukrainës u aneksua nga Rusia në vitin 2014 dhe Ukraina ka shprehur shpresat për ta rimarrë atë në një kundërofensivë.

E Anton Gerashchenko, këshilltar i ministrit të punëve të brendshme të Ukrainës, tha se tërheqja nga bregu i djathtë i lumit Dnipro do të kishte gjithashtu implikime të mëdha për ata në Odesa dhe territorin e shkëputur moldav të Transnistria.

Ndërkohë, ndërsa Rusia ka këmbëngulur për disa kohë se është e prirur të hyjë në negociata me Ukrainën, lajmet për tërheqjen e saj të afërt nga Kherson hedhin deklaratat më të fundit në një dritë tjetër – dhe potencialisht më domethënëse.

“Federata Ruse është e gatshme të negociojë me Ukrainën, duke marrë parasysh realitetet që po zhvillohen në këtë moment”, tha Maria Zakharova, një zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme ruse.

Kjo deklaratë u bë pak përpara se gjeneralët rusë të thoshin se forcat do të tërhiqen nga Kherson, një qytet që Vladimir Putin e kishte aneksuar vetëm pesë javë më parë.

Megjithatë, megjithëse skepticizmi do të mbetet rreth komenteve të fundit të zonjës Zakharova, ekziston të paktën mundësia që ato të pasqyrojnë një gatishmëri më të vërtetë nga Moska për t’i dhënë fund pushtimit të saj katastrofik.

Ndërsa një deklaratë shpresëdhënëse vjen edhe nga Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace, i cili u ka thënë ushtarëve ukrainas se Rusia “po e humb ngadalë” luftën kundër vendit të tyre.

Gjatë një vizite në kampin e ushtrisë Lydd në Kent, ku vullnetarët ukrainas po trajnohen për të luftuar në konflikt, ai tha gjithashtu se Rusia ka qenë një “kundërshtar aktiv” i MB për disa vite. /

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Një fëmijë i vdekur dhe katër të lënduar – shihni se çfarë iu bëri dy shtëpive, një shpërthim i gazit në Angli

Një fëmijë ka vdekur dhe katër persona janë lënduar pasi një shpërthim…

Zhbogar: “Reketi” u shndërrua në “reality show”

. Për ambasadorin e Bashkimin Evropian, Samuel Zhbogar, procesi gjyqësor për rastin…

Tronditje në Perëndim për avionin e Ryanair

Bjellorusia ul avionin dhe arreston gazetarin kritik Fuqitë perëndimore dënuan me forcë…

Aleanca për Shqiptarët propozoi Elmi Aizirin për nënkryetar të kuvendit

Kuvendi ka nisur shqyrtimin e iniciativës për emërimin e nënkryetarëve të Kuvendit.…

Aeroplani me 22 persona në bord zhduket në malet e Nepalit

Një aeroplan me 22 persona në bord është zhdukur në malet e…