Gjykata Kushtetuese në Moldavi vendosi të shpallë jokushtetuese partinë proruse Sor, e cila prej disa kohësh ka organizuar protesta kundër qeverisë në vend, në një përpjekje që sipas autoriteteve kishte si qëllim të destabilizonte vendin.

Partia Sor, e kryesuar nga biznesmeni Ilan Shor, është vënë në shënjestër nga Perëndimi dhe Kishinau dhe madje Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë vendosur sanksione ndaj tij.

Sipas vendimit të gjykatës, partia konsiderohet e shpërbërë në mënyrë të menjëhershme, për këtë arsye Ministria e Drejtësisë do të krijojë dhe një komision që do të merret me të gjitha procedurat ligjore.
Shor mohon se protestat janë pjesë e përpjekjeve për të destabilizuar Moldavinë ose pjesë e një kërcënimi rus dhe ka akuzuar Sandu se e ka çuar Moldavinë drejt falimentimit.

Manjatit të biznesit iu rrit dënimi në mungesë muajin e kaluar në 15 vjet burg në lidhje me vjedhjen e 1 miliard dollarëve nga bankat moldave në 2014-2015, ekuivalente me një të tetën e prodhimit vjetor kombëtar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Mbretëria e Bashkuar do ta rihap ambasadën në Kiev

Mbretëria e Bashkuar do të rihap ambasadën e saj në kryeqytetin ukrainas,…

Në Çair numër më i madh i rasteve aktive, më së paku në Sopishte

Kryeqyteti edhe sot me numër më të madh tërasteve të reja me…

Vritet një tjetër gjeneral rus

Një anëtar i ushtrisë ruse është vrarë në Chernobayevka pas një sulmi…

Ministri italian thotë se nuk do të jenë të varur nga Kina

Italia nuk do të jetë e varur nga tregtia apo teknologjia kineze…

Ekaterina Trendafilova riemërohet si kryetare e Gjykatës Speciale

Ekaterina Trendafilova do të vazhdojë të jetë kryetare e Gjykatës Speciale. Kjo…