Kina ka filluar stërvitjet ushtarake në shkallë të gjerë detare dhe ajrore rreth Tajvanit, duke përdorur edhe raketa balistike, në shenjë zemërimi kundër udhëtimit të Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të Amerikës, Nancy Pelosi, që pati dje në ishullin e vetëqeverisur.

Forcat raketore të Ushtrisë Çlirimtare Popullore (PLA) lëshuan “lloje të shumta raketash konvencionale në disa rajone detare të përcaktuara në lindje të Tajvanit, duke goditur me saktësi objektivat”, raportoi e përditshmja shtetërore kineze Global Times.

“Lansimet e raketave testuan saktësinë e goditjes së forcës raketore dhe aftësitë e mohimit të zonës,” tha zëdhënësi i PLA, duke shtuar se “kontrolli përkatës detar dhe i hapësirës ajrore në brigjet lindore të ishullit Tajvan është hequr që kur stërvitjet me raketa të drejtpërdrejta kanë goditur objektivat pikërisht”.

Aktivitete të egra tokësore, ajrore dhe detare u raportuan nga ishulli Pingtan, një nga pikat më të afërta të Kinës kontinentale me Tajvanin, në provincën Fujian, shkruan Anadolu.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit konfirmoi se ushtria kineze kishte lëshuar “disa raketa balistike në ujë rreth verilindjes dhe jugperëndimit të Tajvanit” rreth orës 13:56. (0556 GMT)

“Ushtria kombëtare (tajvaneze) e kuptoi menjëherë dinamikën e nisjes, aktivizoi sistemet përkatëse të mbrojtjes dhe forcoi gatishmërinë luftarake”, tha ministria.

Kina ka organizuar stërvitje masive ushtarake rreth Tajvanit, të cilin Pekini e konsideron provincën e saj të shkëputur, nga e enjtja deri të dielën.

Përgjigja ushtarake vjen pasi Pelosi zbarkoi në ishullin e vetëqeverisur të martën mbrëma në një vizitë të paparalajmëruar duke shkaktuar zemërim nga Pekini, i cili e sheh atë si shkelje të integritetit të tij territorial.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Nesër protestë e thirrur nga Sali Berisha kundër vizitës së Vuçiqit për Ballkanin e Hapur

Ish-kryeministri shqiptar, Sali Berisha, ka paralajmëruar protestë kombëtare përballë kryeministrisë, për të…

“Bombat” nuk zbuluan asgjë për “Monstrën”

Gjashtë vjet më parë, Deutsche Welle transmetoi një deklaratë të opozitarit të…

ASH: A po bëhet Qeveria strehimore e njerëzve që merren me drogë?

Edhe pse në kohë pandemie, kur pothuajse gjithë fokusi po bie mbi…

Ish-agjenti i SHIK-ut përmend emrat e atyre që tradhtuan “Grupin e Kumanovës”

Ish-eprori i lartë i UÇK-së dhe ish-agjenti i SHIK-ut, Naim Miftari ka…

Britania e Madhe ndalon eksportet drejt Rusisë

Britania e Madhe nga njëra anë vendosi një ndalim të eksporteve në…