Shtyhen negociatat midis zyrtarëve turq dhe grekë në selinë e NATO-s me qëllim shmangien e konflikteve dhe tensioneve në Mesdheun Lindor.

Ishte planifikuar që delegacionet ushtarake të dy vendeve të uleshin në tryezë të martën, por raportohet se takimi u shty për të enjten.

Greqia kërkon largimin e anijeve turke nga ujërat e diskutueshme dhe se prania e atyre anijeve çon në përshkallëzim të situatës.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi pak ditë më parë se Athina dhe Ankaraja kanë rënë dakord për të biseduar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…