Të premten Bordi Qendror dhe Ekzekutiv i LSDM-së do të diskutojë për dorëheqjen e kryeministrit dhe kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev i cili e dha pas disfatës në zgjedhjet lokale.

Mbledhje e organeve partiake duhej të mbahej dje, por për shkak të aksidentit që ndodhi, mbledhja u anulua.

Kjo do të thotë se të premten duhet të vërtetohet dorëheqja e Zaevit dhe të fillojë afati 15 ditor për shpalljen e zgjedhjeve të brendshme për kryetar të ri të partisë.

Kujtojmë se djepo ashtu duhej të mbahej mbledhja e Alternativës ku duhej të vendoset nëse do të shkohet në qeveri ose do të mbesë, por për shkak të tragjedisë, edhe kjo parti e shtyu mbledhje.

Ndryshe, javën e kaluar kishte takim mes kryeministrit Zaev dhe kryetarit të Alternativës, Afrim Gashi për përfshirjen e Gashit në Qeveri, por nuk u mor ndonjë vendim për rritjen e shumicës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…