Të paktën shtatë persona u vranë kur disa raketa goditën qytetin e Zaporizhzhia në Ukrainën jugore të enjten, sipas një zyrtari ukrainas.

Oleksandr Starukh, kreu i administratës ushtarake rajonale të Zaporizhzhia, ndau përditësimin në një postim në Telegram.

Starukh paralajmëroi se numri i të vdekurve mund të rritet, pasi pesë persona janë ende të zhdukur. Ai tha gjithashtu se të paktën 21 persona janë shpëtuar dhe se ekuipazhet janë ende duke punuar për të gjetur të tjerë.

Zyrtarët ukrainas akuzuan Rusinë për shënjestrimin e qëllimshëm të civilëve, raporton cnn.

Ministri i Jashtëm, Dmytro Kuleba, tha se të paktën shtatë raketa ruse “goditën njerëzit që flinin të qetë në shtëpitë e tyre”.

Zaporizhzhia është një qytet i madh në Ukrainën jugore, jo shumë larg vijës së frontit, dhe vendi i një termocentrali bërthamor që komuniteti ndërkombëtar po e shikon me kujdes.

Një pjesë e rajonit më të gjerë është e pushtuar nga forcat ruse.

Presidenti rus, Vladimir Putin nënshkroi masat këtë javë për të aneksuar katër rajone të Ukrainës, përfshirë Zaporizhzhia, në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Shtegu për biçikleta në Tetovë bëhet objekt tallje në rrjetet sociale

Në vend të fjalëve të mira dhe lëvdatave, shtegu i biçikletave në…

I punësuari në NQP Shkup infektohet me koronavirus

Nga NQP-Shkup thonë se personi nga kjo ndërmarrje i cili tashmë ka…

Rekord rastesh ditore me Covid në SHBA

Më shumë se një vit pas daljes së vaksinave kundër Covid-19, rastet…

Lushaku: Mesazhi i Merkelit për Serbinë ishte se s’ka anëtarësim në BE pa e zgjidhur çështjen me Kosovën

“Nuk ka anëtarësim të Serbisë në Bashkimin Evropian pa e zgjidhur çështjen…

Largimi i gjuhës shqipe në QIK, Sela: Drejtori të dënohet nga inspektorati

Kreu i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela komentoi heqjen e gjuhës shqipe…