Më shumë se 50 njerëz mbeten të humbur nga shembja katastrofike e një ndërtese rezidenciale në plazhin Miami Beach, Florida, SHBA, thanë autoritetet mëngjesin e sotëm, duke shtuar se nuk kanë informacion për asnjë nga 51 personat që banonin aty.

Ndërtesa u shemb sot në orën lokale 1.30 të mëngjesit.

Komisionerja e zonës Sally Heyman tha se nejrëzit e kërkuar as nuk janë bërë të gjallë dhe as të tjerë nuk i kanë kërkuar. “Ne shpresojmë që ata të jenë me pushime”, shtoi ajo.

Teksa Heyman fliste grupet e shpëtimit vijonin punën për kërkimin e njerëzve, duke përdorur dronë dhe qen nuhatës.

Grupet e shpëtimit kontrolluan fililmish pjesën e ndërtesës që kishte mbetur në këmbë, pasi ishte shembur vetëm korridori verilindor i strukturës me rreth 55, nga 136 njësitë e banimit, tha kreu i zjarrfikësave Ray Jadallah.

Rreth 40 njerëz ishin evakuar, ndërsa një grua është konfiruar e vdekur dhe 10 të plagosur.

Mëngjesin e sotëm kërkimet u vendosën në një pauzë prej një stuhie shiu që erdhi nga deti.

Kamerat e sigurisë tregonin momentin e shembjes së apartamenteve në qytezën bregdetare të Surfside, Florida, të cilat ngritën një masë gjigande mbetjesh e tymi në quelin e natës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…