Të paktën 17 persona kanë vdekur në përleshjet mes mbështetësve të ish-presidentit dhe forcave të sigurisë në Perunë juglindore, thonë zyrtarët.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, dhjetëra të tjerë u plagosën të hënën në qytetin e Juliaca në disa prej dhunës më të rëndë që kur ish-presidenti Pedro Castillo u arrestua muajin e kaluar për përpjekje për të shpërndarë Kongresin.
Mbështetësit e tij kanë protestuar dhe bllokuar rrugët prej javësh.

Ata thonë se presidentja e re Dina Boluarte duhet të largohet dhe duan zgjedhje të parakohshme.

Kryeministri Alberto Otárola denoncoi përleshjet në Juliaca, duke i përshkruar ato si një sulm të organizuar ndaj policisë.

Ai tha se mijëra njerëz ishin përpjekur të “pushtonin” aeroportin e qytetit dhe një stacion policor lokal.

Ndërkohë, një protestues i tha agjencisë së lajmeve AFP: “Policia po qëllon mbi ne”.

“I kërkojmë Dina-s të japë dorëheqjen, prano faktin që njerëzit nuk të duan”, shtoi protestuesi.

Juliaca ndodhet në rajonin Puno, i cili ka qenë një vatër e demonstratave antiqeveritare.

Kombi i Amerikës së Jugut ka kaluar nëpër vite trazirash politike, me krizën e fundit që erdhi në krye kur Castillo njoftoi se po shpërndante Kongresin dhe do të vendoste një gjendje të jashtëzakonshme në dhjetor.

Por Kongresi vazhdoi të votonte me shumicë dërrmuese për ta fajësuar atë.
Castillo, i cili aktualisht është në paraburgim, po hetohet me akuzat për rebelim dhe komplot.

Ai mohon të gjitha akuzat, duke këmbëngulur se është ende presidenti legjitim i vendit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rruga Shkup-Bllacë, Boçvarski nuk ka përgjigje për vonesën

Ministri i Transportit, Blagoj Boçvarski, nuk e tregon arsyen pse pjesa e…

Greqia vaksinë me detyrim për disa kategori

Mitsotakis: Punonjësit e shëndetësisë dhe të azileve, të parët Greqia ka vendosur…

NATO ka ‘forcuar ndjeshëm’ praninë e saj në Evropën Lindore

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, thotë se organizata ka “forcuar…

Flamur Noka lajmëron lëvizjen e radhës të Sali Berishës

Deputeti i Partisë Demokratike, Flamur Noka ka bërë të ditur emrin e…

Shtyhet gjykimi për “Monstrën”

Sëmundja e avokatit Asmir Alispahiq, avokat mbrojtës i disa prej të pandehurve…